TOP 6 Fake Newsów. Jak Rosjanie szerzą propagandę w Polsce [ARTYKUŁ]

  • 25.03.2022, 08:52 (aktualizacja 25.03.2022, 10:12)
  • News4Media
TOP 6 Fake Newsów. Jak Rosjanie szerzą propagandę w Polsce  [ARTYKUŁ] iStock / screen Facebook RCB
W mediach społecznościowych krążą informacje, które są częścią rosyjskiej propagandy. Powstała również aplikacja, która wykrada dane z telefonów i przesyła je na serwery agresora.

Internet to dziś jedno z najważniejszych źródeł pozyskiwania informacji. Z drugiej strony jest to również zbieranina cyberśmieci i doskonałe narzędzie manipulacji. Użytkownicy internetu nie zawsze są w stanie odróżnić wiadomości prawdziwe od fałszywych. Tych drugich przybyło w ostatnim miesiącu w związku z trwającą w Ukrainie wojną.

Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przypominają, że jednocześnie toczy się wojna dezinformacyjna – to działania specjalnie powołanych rosyjskich zespołów, które szerzą na całym świecie propagandę. Zjawisko jest bardzo niebezpieczne, ponieważ oszustwa do złudzenia przypominają standardową aktywność. Propaganda nasila się z każdym dniem, ponieważ celem agresora jest wprowadzenie chaosu, paniki oraz przekonanie osób postronnych do wykreowanej rzeczywistości.

RCB sporządziło listę najczęściej rozpowszechnianych kłamstw. „Dezinformacja Federacji Rosyjskiej wymierzona przeciw Polsce. Weryfikuj Informacje i nie daj się oszukać” – alarmują na Facebooka jej autorzy. Komunikat opublikowany został w dwóch językach: polskim i angielskim.Usuń szpiegowską aplikację

Pozostając przy temacie cyberaktywności Rosjan, warto również przejrzeć zawartość własnego telefonu. Analitycy z firmy Pradeo poinformowali bowiem, że w sklepie Google Play dostępna była przez pewien czas aplikacja, która wykradała dane z urządzenia i przesyłała je na rosyjskie serwery. 

Craftsart Cartoon Photo Tools do edycji grafiki to złośliwe oprogramowanie pobrane sto tysięcy razy. Spreparowane okno logowania do mediów społecznościowych pozwala również hakerom na pozyskiwanie informacji o użytkowniku – często również numerów kart płatniczych. Narzędzie jest już usunięte z wirtualnego sklepu, jednak pobrane wcześniej należy odinstalować samodzielnie – i to jak najszybciej.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe