W tym roku na Święto Ziół swój przyjazd zapowiedziało blisko 180 wystawców. Będzie można wybierać z bogatego asortymentu wyrobów zielarskich, rękodzielniczych i kulinarnych
Jak co roku pracownicy muzeum będą opowiadać o tradycyjnym, ludowym budownictwie Warmii, Mazur i Powiśla, dawnych metodach i narzędziach budowlanych. W tym roku szczególna uwaga będzie poświęcona wiatrakom.
Wizyta lidera największej partii opozycyjnej odbyła się dzień po zaprzysiężeniu Roberta Waraksy na nowego burmistrza Olsztynka.
Tematem rozmów m. in: inflacja, podwyżki dla władzy, kryzys energetyczny.
W przemowie inaugurującej objęcie urzędu nowy burmistrz nie zapowiadał rewolucji, lecz w pierwszej kolejności dokończenie inwestycji zapoczątkowanych przez poprzedników.
W przedterminowych wyborach zagłosowało na niego 2 489 osób, co stanowi ponad 63 procent wszystkich głosów ważnych.
O tym i wielu innych ciekawostkach dowiedzieć się można było 9 lipca w Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku.
Kornelia Krauze, młodzieżowa radna z Olsztynka została członkinią Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłosił konkurs na wyłonienie składu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Z tej możliwości skorzystała Młodzieżowa Rada w Olsztynku, która zgłosiła kandydaturę Kornelii Krauze. Na młodych ludzi idących do polityki stawia radny Olsztynka Robert Waraksa.
18 tys. złotych otrzymała gmina Olsztynek z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego na budowę wiaty rekreacyjnej wraz z miejscem na ognisko przy plaży miejskiej w Olsztynku. Środki zostały przyznane w ramach konkursu „Łączy nas turystyka”. 10 tys. zł otrzymała gmina Olsztynek na piłkochwyty na boisku w Mierkach w ramach „Małych grantów na infrastrukturę sportową w województwie warmińsko-mazurskim w 2022 roku”.
Oprócz stałych, cieszących się popularnością punktów programu na odwiedzających czeka m. in. prezentacja grabienia siana zgrabiarką konną, zwożenie siana do stodoły oraz prace z końmi metodami naturalnymi.
Jak wyglądało życie codzienne na dawnej wsi? Jakie rzemiosła zostały zapomniane? W co się bawiono i jak wykonywano zabawki? Na te i wiele innych pytań można było znaleźć odpowiedzi podczas wydarzenia Skansen dzieciom – Wiejskie rozmaitości. Organizatorzy imprezy przygotowali dla najmłodszych m.in. spektakl teatralny pt. „Baśń warmińska” przygotowany przez studentów Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Tego dnia każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.
To tytuł wystawy, którą można już oglądać w Salonie Wystawowym w Olsztynku. Wystawa obejmuje prace profesora Tomasza Myjaka z lat 2014-2022.
14 maja Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku przygotowało dla zwiedzających wiele atrakcji. To będzie kolejna równie ciekawa odsłona wydarzenia, które wpisuje się w Europejską Noc Muzeów. W programie o godz. 18:30 otwarcie wystawy „Galeria Mazurskiego Portretu. Moi i Twoi Sąsiedzi” – Waldemara Mierzywy, 19:30 i 20:00 wieczorny spacer muzealnikiem po wystawach, 21:00 Koncert zespołu Chrust, który odbędzie się w zabytkowej Stodole z Królikowa.
Kapitalny remont wiatraka z Dobrocina idzie pełną parą. Wzmocniono i wymieniono niektóre elementy konstrukcyjne, trwają też prace nad konserwacją mechanizmu wiatraka.
30 kwietnia Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku kończy duży projekt transgraniczny nr PR/1/098/2018 współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach europejskiego instrumentu sąsiedztwa. Ten projekt realizowano przez ponad dwa lata. I w ramach projektu zrealizowano wiele różnych działań. Najważniejszym zadaniem w projekcie było wybudowanie magazynu studyjnego dla muzealiów ruchomych.
Strzyżenie owiec to jedna z wielu atrakcji, która znajduje się w programie Jarmarku Majowego w Skansenie. Impreza odbędzie się 1 maja w pięknym plenerze skansenu w godzinach od 10 do 17. To wydarzenie rozpoczyna letni sezon turystyczny w olsztyneckim Skansenie.
9 kwietnia na zwiedzających obiekty czeka m.in. spacer z muzealnikiem po wielkanocnych wystawach, a także warsztaty dla najmłodszych.
Prace konserwatorskie - finansowane jest ze środków budżetu województwa warmińsko-mazurskiego - potrwają 6 miesięcy.
Olsztynecki Skansen udostępnił do zwiedzania trzy nowe wystawy świąteczne: Adwent na Mazurach, Boże Narodzenie w Prusach Wschodnich oraz Nowy Rok na Warmii.
Temperatura: 24°CMiasto: Olsztyn
Ciśnienie: 1011 hPa Wiatr: 17 km/h