Nieplanowane wydatki
To może dotknąć praktycznie każdego, choć już na samym początku artykułu trzeba zauważyć, że niezaplanowane wydatki dzielimy na dwie grupy. W pierwszej są te, które spadają na nas jak grom z jasnego nieba, czyli z całkowitego zaskoczenia. Nie da się ich zaplanować, nie można ich w żaden sposób przewidzieć. Wpadają zupełnie niechciane w nasze życie i nie wiemy, co z nimi począć, dosłownie - nie wiemy, jak znaleźć na nie oszczędności. Przykłady? Psuje nam się samochód, z którego korzystamy na co dzień, albo lodówka czy pralka. W zależności od tego, jakie to usterki, potrzebne pieniądze mogą być większe lub mniejsze, niemniej szybko trzeba je znaleźć.
Niby planowane, ale...
Drugą grupą są wydatki, które powinny być zaplanowane. Czyli remontujemy mieszkanie i wszystko mamy niby obliczone, skalkulowane, aż tu nagle… Okazuje się, że jednak nie, że brakuje nam trochę pieniędzy. W tym artykule mamy opisaną właśnie taką sytuację https://chwillowki.pl/wiedza/upragniony-remont-zobacz-gdzie-pozyczysz-na-dobrych-warunkach/, chociaż odświeżanie mieszkanie to tylko jeden z wielu przykładów.
Na przykład, za kilka tygodni będzie Wielkanoc. Wiemy, jak ją spędzimy w tym roku - przyjeżdża do nas kilka osób z rodziny, a my chcemy, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik, żeby na stole niczego nie zabrakło, a goście czuli się jak najbardziej komfortowo. W budżecie mamy przeznaczone na to pieniądze, ale tuż przed świętami wpadł kolejny wydatek, który burzy ten plan. I co z tego, że wszystko było zaplanowane, skoro życie po raz kolejny pokazało nam swoją nieobliczalną naturę?
Na krótko czy długo?
W tak kryzysowej sytuacji najlepszą opcją będzie skorzystanie z szybkiej chwilówki. Mamy tu do wyboru krótkoterminową i długoterminową opcję. Jaką wybrać? Jeśli potrzebujemy niedużej kwoty i wiemy, że raczej szybko ją spłacimy, to spokojnie można skorzystać z krótkoterminowej pożyczki. Najczęściej jest to kwota nie większa niż 3000 złotych, a na jej spłatę mamy około 3 miesięcy.
To idealna opcja, gdy właśnie (jak ze wspomnianą Wielkanocą) brakuje nam trochę środków na pokrycie wszystkich wydatków, potrzebujemy ich szybko, bez zbędnych formalności. Jeśli zaś nasze wydatki okażą się większe, to może lepszą opcją będzie pożyczka długoterminowa? Może przy naprawie jednej usterki w samochodzie mechanik znajdzie kolejną i obwieści, że lepiej ją też zreperować, bo później będzie gorzej? Albo w ogóle lepiej pomyśleć o kupnie innego samochodu? Może podczas wymiany pralki stwierdzamy, że już lepiej zabrać się za remont całej (lub części) łazienki?
Tych sytuacji jest tak naprawdę wiele i czasami pojawia się poważny dylemat: na krótko czy długo? Jaka opcja będzie lepsza? Na pewno w przypadku wspomnianych wcześniej świąt, gdy potrzeba szybkich pieniędzy na ich wyprawienie, naturalnym rozwiązaniem jest pożyczka “na chwilę”, ale już w kontekście bardziej poważnych (np. remontowych) decyzji, sprawa nie jest tak oczywista.
I pamiętajmy też, czy wybierzemy jedno, czy drugie rozwiązanie, zawsze sprawdzajmy, od kogo pożyczamy pieniądze. Róbmy to w zaufanych firmach, które mają długi staż na rynku i widnieją w Krajowym Rejestrze Długów jako partner godny zaufania. Niech obietnica szybkiego zastrzyku gotówki nie przysłoni nam najważniejszego - rozwagi przy podejmowaniu decyzji, co do wyboru firmy pożyczkowej.