Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 maja 2025 13:50
Reklama Advertisement

Pomysł na oryginalny sufit, czyli zaszalej z kolorem

Intensywna czerwień, głęboka zieleń, magnetyzujący granat, a nawet czerń! We wnętrzach widzieliśmy już chyba wszystko: kolejne trendy wyczerpały paletę topowych kolorów, w związku z czym nic nie może nas już zaskoczyć. Jednak… czy aby na pewno? A co z sufitem? Czy malowanie sufitu na biało lub pochodne bieli to jedyne, słuszne rozwiązanie?
  • 25.04.2018 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pomysł na oryginalny sufit, czyli zaszalej z kolorem

Mimo iż na sufit w bieli decydujemy się najczęściej, możliwości jest o wiele, wiele więcej. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować sufit na niemal dowolny, wybrany przez nas kolor. Jak zaprojektować oryginalny sufit, ale przy tym nie przesadzić? Sekretem jest tu doskonałe wyważenie i skomponowanie ze sobą poszczególnych kolorów. Dzięki temu wpłyniemy na wizualny odbiór pomieszczenia i uzyskamy harmonijne proporcje wnętrza.

Dlaczego biały sufit?

Biel nie bez powodu jest wybierana do malowania sufitu. Po pierwsze, to uniwersalna barwa, która doskonale dogaduje się z pozostałymi, niezależnie od ich charakteru. Po drugie, dzięki niej wnętrze wydaje się być wyższe i bardziej przestronne. Oznacza to, że z jasnych, stonowanych barw (bieli oraz jej pochodnych) lepiej nie rezygnować w niewielkich, niskich i zaciemnionych pomieszczeń. Jeśli sięgniemy po odcienie zaledwie o kilka tonów głębsze czy ciemniejsze, możliwe, że efekt będzie odwrotny do zamierzonego: wnętrze będzie wydawać się niższe i ciaśniejsze. W przypadku pomieszczeń o większym metrażu nie mamy aż takich ograniczeń.

Jak pomalować sufit?

Jak stworzyć przyciągający spojrzenia, oryginalny sufit? Mamy do wyboru jedną z przynajmniej kilku strategii.

  • Malowanie sufitu na kolor jednej ze ścian to prosty sposób na stworzenie interesującej kompozycji. Postawmy na nienachalną, jasną kolorystykę, np. szarości lub błękity, bądź zaplanujmy na jedną ze ścian oraz sufit np. piękny odcień żółci (jak Złoty na Medal). Dzięki temu optycznie połączymy, zepniemy ze sobą dwie płaszczyzny, osiągając bardzo interesujący efekt.
  • Malowanie sufitu na kolor jaśniejszy niż odcień ścian pozwoli na manipulowanie optycznym odbiorem wnętrza. Nieco jaśniejszy sufit to recepta na niskie wnętrze – dzięki temu wizualnie delikatnie je podwyższymy. Sprawdzą się tu takie połączenia, jak ciemniejsze Buddyjskie Kadzidło oraz jaśniejszy Złoty Posąg z palety Dulux Kolory Świata. Jeśli zależy nam na podkreśleniu wysokości pomieszczenia oraz zniwelowanie mankamentów jego proporcji, pogłębmy różnice między kolorami i zestawmy ze sobą np. wspomniany Złoty Posąg oraz głębszą Piaskową Mandalę.
  • Malowanie sufitu na kolor ciemniejszy niż odcień ścian to również remedium na problemy z proporcjami pomieszczenia. Takie rozwiązanie zda egzamin przede wszystkim w niewielkim i wąskim, ale dość wysokim wnętrzu, np. łazience w kamienicy.

Jeszcze bardziej oryginalny sufit

To oczywiście podstawowe z pomysłów. Jeśli zależy nam na wyjątkowo oryginalnym suficie, idźmy o krok dalej. Nad głowami możemy zaplanować nietuzinkowy wzór, misterną mandalę lub florystyczny motyw, który znajdzie swoją kontynuację również na poziomie dodatków. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby pomalować sufit w paski lub pasy – to kolejny sposób na poszerzenie lub wydłużenie pomieszczenia, w zależności od potrzeb i pomysłów. Projektanci zachęcają ponadto do zabaw nieoczywistymi w tym zastosowaniu materiałami – farba do sufitu to bowiem tylko jedna z metod na osiągnięcie niebanalnego efektu. Powierzchnię możemy zatem wykończyć za pomocą betonu lub drewna, paneli z tworzywa, a nawet płytek ceramicznych.

Farba do sufitu wcale nie musi być biała. Spróbujmy przełamać biel, choćby o kilka tonów – możliwe, że osiągniemy nietuzinkowe wnętrze o perfekcyjnych, harmonijnych proporcjach.

--- Artykuł sponsorowany ---



Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama