Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 maja 2025 13:19
Reklama Advertisement

Lokata a konto oszczędnościowe – najważniejsze różnice

Rośnie świadomość Polaków w zakresie oszczędzania. Coraz więcej osób decyduje się gromadzić środki na lokacie lub kontach oszczędnościowych. Chociaż oba rozwiązania są bardzo zbliżone, różnią się kilkoma detalami. Poznaj najważniejsze różnice, by wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb i oczekiwań.
  • 26.04.2018 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Lokata a konto oszczędnościowe – najważniejsze różnice

Jak pokazują statystyki, zainteresowanie lokatami i kontami oszczędnościowymi jest podobne – oba produkty wybiera średnio 30 proc. Polaków. Chociaż często lokata czy konto oszczędnościowe mają oprocentowanie zbliżone, różna specyfika tych produktów może zadecydować o przewadze jednej opcji nad drugą.

Różnica 1. Wymóg posiadania konta osobistego

Aby założyć konto oszczędnościowe, banki wymagają posiadania rachunku osobistego. Tak jest m.in. w przypadku Konta Osobistego dostępnego w ofercie Toyota Banku – wówczas można liczyć, że oprocentowanie konta oszczędnościowego wyniesie nawet 2% w skali roku.

Z lokatami jest różnie – niektóre banki dopuszczają założenie depozytu bez konieczności posiadania rachunku osobistego w tej konkretnej instytucji. Wystarczy zatem posiadanie dowolnego konta osobistego, z którego zostanie dokonany przelew i na które wrócą zdeponowane w ramach lokaty środki.

Różnica 2. Częstotliwość kapitalizacji odsetek

Zastanawiając się nad tym, czy lokata czy konto oszczędnościowe będzie korzystniejszą opcją, warto zwrócić uwagę na kapitalizację odsetek – mechanizm związany z częstotliwością naliczania zysków.

Konto oszczędnościowe to przede wszystkim miesięczna kapitalizacja. To korzystne rozwiązanie, ponieważ w tym przypadku działa mechanizm procenta składanego. Oznacza to, że wypracowane po pierwszym miesiącu odsetki powiększają wysokość kapitału, w efekcie czego większa kwota pracuje w kolejnym miesiącu, itd.

W przypadku lokat banki stosują przede wszystkim kapitalizację odsetek na koniec okresu trwania umowy. W tym przypadku nie można mówić o mechanizmie procenta składanego – chyba że lokata zostanie odnowiona automatycznie. Wówczas odsetki doliczane są do kapitału i od nowej wartości naliczany będzie kolejny zysk.

Różnica 3. Możliwość wypłaty środków

Zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe dają możliwość korzystania z posiadanych środków. Różnice będą jednak polegać na opłacalności.

Posiadacz rachunku oszczędnościowego cały czas może dysponować zgromadzonymi środkami – może wypłacać je w dowolnym momencie. W takiej sytuacji odsetki będą naliczane proporcjonalnie do pozostałego kapitału. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością nałożenia przez bank opłaty – pod warunkiem, że wykonany przelew będzie kolejnym przelewem w danym okresie rozliczeniowym.

Wypłata pieniędzy zdeponowanych na lokacie również jest możliwa. Trzeba jednak liczyć się z utratą wypracowanych do tej pory odsetek. Kapitał pozostaje nienaruszony. Warto przy tym podkreślić, że nie ma możliwości wypłaty środków tylko w części.

Lokata czy konto oszczędnościowe - co lepsze?

Wybór między lokatą a kontem oszczędnościowym to wyłącznie kwestia indywidualna. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Na konto oszczędnościowe zdecyduj się gdy:

  • chcesz systematycznie odkładać środki,
  • dopiero zaczynasz oszczędzać,
  • chcesz mieć stały dostęp do pieniędzy.

Lokata to dobry wybór, gdy:

  • udało Ci się zgromadzić większy kapitał, np. powyżej 2000 zł,
  • chcesz „zamrozić” dostęp do pieniędzy.

Pamiętaj też, że wcale nie musisz wybierać jednego z powyższych rozwiązań. Możesz założyć konto oszczędnościowe i lokatę – dywersyfikacja oszczędności jest zawsze wskazana.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama