Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 3 maja 2025 18:19
Reklama Advertisement

Po jakim czasie przedawnia się roszczenie o odszkodowanie po śmierci ojca?

Nie licząc roszczeń związanych z nieruchomościami, w polskim prawie cywilnym obowiązuje zasada przedawnienia. Polega ona na tym, iż wskutek upływu określonego w przepisach czasu, dłużnik może uchylić się od obowiązku spełnienia świadczenia. Jest to rozwiązanie, które na celu zdyscyplinować wierzycieli, aby dochodzili swoich roszczeń najszybciej jak tylko jest to możliwe. Przedawnienie dotyczy również odszkodowań za śmierć najbliższych, co należy mieć na uwadze przy dochodzeniu roszczeń z tym związanych.
  • 30.05.2018 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Po jakim czasie przedawnia się roszczenie o odszkodowanie po śmierci ojca?

Odszkodowanie po śmierci ojca – kiedy się przedawnia?

Odszkodowanie po śmierci ojca przedawnia się po upływie 20 lat od chwili wystąpienia zdarzenia, które tę śmierć spowodowało, jeżeli doszło do niej w wyniku czynu, który został zakwalifikowany jako przestępstwo. Tak jest w przypadku wielu wypadków drogowych. Tego typu rozwiązanie wprowadzone przez ustawodawcę ma na celu zapewnienie poszkodowanym odpowiedniej ochrony ich interesów. Otóż nie każdy, kto stracił bliskich w wypadku samochodowym, jest w stanie dochodzić swoich roszczeń zaraz po wystąpieniu zdarzenia. Warto również dodać, że odszkodowania można dochodzić w procesie karnym, w ramach którego sądzony jest sprawca wypadku. Dzięki temu można je otrzymać znacznie szybciej i sprawniej.

Samemu czy z kancelarią – jak lepiej dochodzić swoich praw?

Dochodzić roszczeń odszkodowawczych można na dwa sposoby. Mianowicie, na własną rękę bądź też za pośrednictwem kancelarii odszkodowawczej. Według specjalisty z kancelarii Kompensja, Sprawy związane ze śmiercią bliskich zawsze wywołują niezwykle silne emocje. To normalne, wszak chodzi o osoby, z którymi krewni są bardzo zżyci. Dlatego też lepiej jest powierzyć prowadzenie swojej sprawy profesjonalistom z kancelarii odszkodowawczej. Doskonale orientują się oni w przepisach prawa, a ponadto potrafią ocenić każdą sprawę. Mogą nie tylko sporządzić odpowiedni wniosek o wypłatę odszkodowania, ale także uczestniczyć w wymianie korespondencji z ubezpieczycielem, a gdy zajdzie taka potrzeba, zapewnić poszkodowanemu reprezentację na sali sądowej. Decyzja w każdym przypadku należy jednak do poszkodowanego. Każdy więc powinien sam ocenić, czy będzie w stanie samodzielnie zadbać o swoje interesy, czy też lepiej będzie skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jest to bardzo istotne, bowiem trudno jest później naprawić ewentualny błąd, który można popełnić w trakcie postępowania.

Przedawnienie odnosi się także do roszczeń odszkodowawczych. W tym przypadku jednak jego termin jest bardzo długi, wynosi on bowiem przynajmniej 10 lat. Nie należy jednak przesadnie zwlekać z wystąpieniem o realizację swoich praw. Z biegiem czasu bowiem mogą pojawić się poważne trudności z zebraniem materiału dowodowego, to z kolei przełoży się negatywnie na wysokość uzyskanego świadczenia. A przecież każdy poszkodowany pragnie uzyskać możliwie najwyższe odszkodowanie.

--- Materiał partnera ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama