Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 12:38
Reklama

Deszcze, burze i chłód. Czy to koniec letniej pogody w Polsce?

Wakacje dobiegają końca, jesień zbliża się wielkimi krokami. Razem z nią nachodzą zmiany w pogodzie. Warto zrobić przegląd bagażnika i zaopatrzyć się w skrobaczkę do szyb. W czasie spacerów może przydać się również parasol. Kiedy Polskę zaleje fala arktycznego chłodu?
Deszcze, burze i chłód. Czy to koniec letniej pogody w Polsce?
Autor: iStock

Początek tygodnia deszczowy z burzami

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej, poniedziałkowe popołudnie będzie pierwszą oznaką zbliżającej się jesieni. Synoptycy przewidują opady o silnym natężeniu. Pogodna aura zatrzyma się jedynie na północy kraju. W pozostałych rejonach pojawi się deszcz o dużym nasileniu. Na Śląsku i Podkarpaciu mogą wystąpić wyładowania atmosferyczne. W ciągu dnia parasole przydadzą się głównie mieszkańcom zachodniej części Polski. W nocy deszczowe chmury powędrują na południe i południowy – wschód. Temperatura wyniesie 16 – 17 st. C. w Wielkopolsce i okolicach Łodzi, do 21 st. C. na północy i 22 st. C. na Dolnym Śląsku. Nadmorskie miejscowości mogą zmagać się z porywistym wiatrem. We wtorek aura będzie podobna, choć nieco ustąpią opady.

Środek tygodnia przyjemniejszy

W środę pogoda poprawi się, a mieszkańcy niemal wszystkich rejonów Polski będą mogli cieszyć się słońcem. Jedynie północną część kraju pokryją deszczowe chmury. Opady będą występować tam przelotnie. Temperatura nadal będzie utrzymywać się na podobnym poziomie. Na wschodzie wyniesie ok. 17 st. C. W rejonach zachodnich termometry wskażą nawet 22 st. C. Najzimniej będzie na Podhalu – tam synoptycy przewidują maksymalną temperaturę w granicach 16 st. C.  

Weekend pod znakiem chłodu

W czwartek Polska pożegna się ze słońcem. Na niebie pojawi się dużo chmur, temperatura w całym kraju wyniesie maksymalnie 15 – 20 st. C. W górach spadnie nawet do 14 st. C. Powieje też słaby i umiarkowany wiatr, którego porywy nasilą się jedynie na wybrzeżu. Taka aura będzie utrzymać się aż do końca tygodnia. Nie powinny zaskakiwać również chłodniejsze noce. IMGW prognozuje, że temperatura wyniesie o 5 - 10 stopni. 

Tereny nadmorskie z ostrzeżeniami

Według mapy zagrożeń meteorologicznych, w środę prognozowane jest wystąpienie opadów oraz burz o takim natężeniu, które kwalifikuje do wydania ostrzeżenia. Na porywisty wiatr muszą uważać mieszkańcy powiatu Świnoujście oraz okolic Koszalina. Z kolei Słupsk, Trójmiasto oraz okolice Elbląga i Człuchowa narażone są na występowanie silnych wyładowań, którym może towarzyszyć obfity deszcz.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama