Co warto wiedzieć przeglądając projekty domów?

  • 27.04.2020, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Co warto wiedzieć przeglądając projekty domów?
Budowa własnego domu wiąże się nie tylko z zakupem ziemi, ale także z wyborem odpowiedniego projektu. Ważna jest nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność budynku. Warto więc zwrócić uwagę na dostępne technologie i zastanowić się, jaki projekt domu będzie dla nas najlepszy.

Projekty domów a miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego

Zanim przystąpimy do przeglądania katalogów z projektami domów, konieczne jest upewnienie się, na co pozwala nam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. MPZP to dokument, w którym określone są wytyczne obowiązujące inwestorów planujących budowę. Określone są w nim ogólne możliwości przyszłej zabudowy w celu mieszkaniowym lub gospodarczym, a co szczególnie istotne dla osób planujących budowę domu – możliwe gabaryty i wysokość budynku. Znając te wytyczne możemy zacząć przeglądać projekty domów spełniające kryteria zawarte w MPZP.

Projekty domów – jaki metraż wybrać?

Jednym z ważniejszych parametrów domu jest jego metraż. Im większa powierzchnia użytkowa, tym droższy projekt i koszty budowy, dlatego wiele osób decyduje się na stosunkowo niewielkie budynki – poniżej 150 metrów kwadratowych, a często nawet około 100 metrów. Jest to powierzchnia porównywalna do sporego mieszkania, a przy dobrej aranżacji może w niej wygodnie mieszkać nawet czteroosobowa rodzina. Dodatkowo można pomyśleć o aranżacji pawlacza lub większym garażu, w którym znajdzie się miejsce na rzadziej używane rzeczy. Wiele projektów domów uwzględnia takie miejsca, ale często można je nieco zmodyfikować, by w pełni odpowiadały naszym potrzebom.

Projekty domów a wydajność energetyczna

Przy wyborze projektu domu warto wziąć pod uwagę zarówno koszty budowy, jak i koszty utrzymania. Wprawdzie obecne normy energetyczne są dość rygorystyczne, a od 2021 roku każdy nowo powstający budynek będzie musiał spełniać kryteria, które dziś cą wyznacznikiem domów energooszczędnych, ale często opłaca się wybrać projekt domu o ulepszonej wydajności. Wprawdzie wiąże się to z większymi kosztami budowy, ale zwraca się dzięki niskim kosztom ogrzewania. Do tego decydując się na wydajny energetycznie dom w mniejszym stopniu obciążamy środowisko, co ma ogromne znaczenie. Dobrym rozwiązaniem jest też instalacja paneli słonecznych – dzięki licznym dotacjom można je położyć stosunkowo niskim kosztem, a dzięki temu jeszcze bardziej obniżymy rachunki za energię.

Projekty domów – jaki styl wybrać?

Kwestia estetyki jest ważna, a na szczęście bez problemu można wybrać dom, który będzie miał zarówno dobre parametry techniczne, jak i dobry wygląd. To, jaki dom postawić jest przede wszystkim kwestią indywidualnych upodobań. Warto zapoznać się z różnymi rodzajami domów na przykład na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/. Znajdziemy tam zarówno minimalistyczne, proste budynki w nowoczesnym stylu, jak i wystawne rezydencje czy budynki inspirowane staropolskimi dworkami. Warto pamiętać, że projekt domu wpływa nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale także wnętrza – nowoczesne, przeszklone budynki zapewnią więcej światła dziennego, niż utrzymane w klasycznej stylistyce. Należy też pamiętać, że projekt domu musi być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a jeżeli działka nie jest nim objęta – z Warunkami Zabudowy. Najczęściej postawienie niewielkiego budynku jest łatwe, w trudniejszej sytuacji są inwestorzy planujący budowę większej rezydencji. Warto więc upewnić się, jakie mamy możliwości już na etapie zakupu ziemi, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji.


 


 

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: