Główne zastosowania lasera krzyżowego

  • 11.02.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Główne zastosowania lasera krzyżowego
Budowlaniec ma wiele istotnych zadań na placu budowy, którym musi podołać. Od jego pracy zależy powiedzenie całego przedsięwzięcia. W swojej pracy wykorzystuje mnóstwo narzędzi, które z dokładnością i precyzją mierzą, wytyczają i wyznaczają kierunki, wysokości i linie referencyjne. Laser w pracy nowoczesnego budowlańca jest sposobem na szybkie i precyzyjne pomiary oraz jednocześnie na wyznaczenie linii, które posłużą jako referencyjne przy pracach budowlanych. Dlatego budowlańcy ciągle szukają nowych rozwiązań i zakupują narzędzia laserowe z profesjonalnych sklepów dla geodetów. Jednym z nich jest laser krzyżowy.

Czym jest laser krzyżowy

Laser krzyżowy to rozbudowana, nowoczesna poziomica, wykorzystująca technologię laserową. Zamiast jednej wiązki widzialnego światła, wysyła ich więcej – od dwóch w górę, w zależności od modelu. Najprostsza forma generuje dwie prostopadłe wiązki. Układają się one w krzyż, stąd nazwa tego narzędzia geodezyjnego. Dodatkowo zastosowanie urządzenia zależy od potrzeb budowlańca i od zadań, które musi wykonać. Podstawowe funkcje laserów krzyżowych jest jednak niezmienne – za ich pomocą możemy wyznaczać piony, poziomy oraz kąty proste. Samo wyznaczenie umożliwia budowanie ścian oraz ścianek działowych, nie mówiąc już o bardziej trywialnych czynnościach remontowych. Dlatego laser krzyżowy świetnie się sprawdzi również w rękach amatora, a nie tylko doświadczonego budowlańca.

Dalmierz laserowy

Dalmierze laserowe to – obok lasera krzyżowego – kolejne elektronarzędzia, niezbędne w pracy budowlańca. Niepozorne, acz nowoczesne urządzenia mieszczą się zazwyczaj w kieszeni lub geodezyjnej torbie. Z ich pomocą możemy dokonać pomiarów nawet na dalekich odległościach, dzięki wiązce laserowej, bez konieczności jej pokonania. Ich istotne parametry, na które warto patrzeć również podczas zakupu przyrządów, to zakres pomiaru oraz jego dokładność. Dalmierze są równie popularne w Polsce, jak i za granicą, podobnie jak lasery krzyżowe. Sprawdzają się w wielu branżach, jednak to właśnie w rękach budowlańca są bardzo ważne podczas całej pracy, na każdym etapie budowy. Dlaczego? Pozwalają na łatwy i szybki pomiar, niezależnie od warunków pogodowych. A te czasami są bardzo złe, zwłaszcza na rozległym terenie.

Dzięki doskonale widocznej wiązce lasera i wytrzymałości na pył i deszcz, są w stanie pokonać trudności i wymierzyć odległości nawet do kilkuset metrów. Precyzja jeszcze bardziej odkrywa przed użytkownikami możliwości niepozornego urządzenia. Wbudowana pamięć zbiera dane z pomiarów, pozwalając na szybkie wyliczenie. I – jednocześnie – dając podstawę do dalszych obliczeń, koniecznych do realizowania założonych planów budowy. Takie możliwości dają dalmierze laserowe zakupione w profesjonalnych sklepach, takich jak https://pomiar24.pl/produkty/dalmierze.

Technologia laserowa w innych elektronarzędziach

Budowlańcy mają możliwość skorzystania jeszcze z wielu innych narzędzi, wyposażonych w technologię laserową. Między innymi są to niwelatory laserowe, które – jak sama nazwa wskazuje – zajmują się pomiarem niwelacyjnym. Żeby go odpowiednio wybrać, należy wiedzieć, po co nam niwelator. Proste urządzenie może z łatwością poradzić sobie z pracą w poziomie. Jednak decydując się na konkretny model, warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie oferuje, szczególnie gdy planujemy wykonać dużo bardziej zaawansowane pomiary na placu budowy. Wiązka w bardziej specjalistycznym modelu, może pochylać się elektronicznie w jednym lub w dwóch kierunkach. Dobrze jest wybrać od razu elektronarzędzie z funkcją samopoziomowania – praca będzie dużo bardziej ułatwiona.

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: