Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 17:02

Ekoskóra - ekologiczny materiał do produkcji mebli

Produkowane obecnie meble coraz częściej pokrywane są ekoskórą. Tańsza alternatywa naturalnej skóry perfekcyjnie imituje swój pierwowzór, dlatego z chęcią sięgają po nią nie tylko tapicerzy, lecz również projektanci odzieży, czy obuwia. By jednak w pełni świadomie kupować meble wykonane z ekoskóry warto wiedzieć więcej na jej temat - czym jest, co różni ją od swojego naturalnego odpowiednika, a przede wszystkim jak ekoskóra zachowuje się podczas użytkowania? Znamy odpowiedzi na te pytania!
  • 31.10.2019 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ekoskóra - ekologiczny materiał do produkcji mebli

Co to jest ekoskóra?

Ze względu na wysokie koszty tworzenia mebli z naturalnej skóry oraz problematyczność tego materiału tapicerzy zaczęli szukać alternatywnego surowca do pracy. Sama skóra ekologiczna powstała więc jako zamiennik dla naturalnego materiału i stanowi jego imitację. Tkanina ta na pierwszy rzut oka wygląda dokładnie tak, jak jej pierwowzór - specjalny materiał włókienniczy jest pokryty tworzywem sztucznym, który swoją fakturą maksymalnie przypominać ma naturalne wyżłobienia skóry. Jednakże ze względu na charakterystyczne właściwości już po kilku chwilach można spostrzec, że ma się do czynienia ze sztucznym materiałem. Ekoskóra zamiennie określana jest jako skaj lub derma. Tapicerzy używają również określenia skóra ekologiczna lub sztuczna - każda z tych form jest powszechnie stosowana przez pracowników branży i klientów. Okazuje się, że brak naturalności w przypadku ekoskóry nie przeszkadza nabywcom w jej docenieniu, a meble wykonane za jej pomocą cieszą się sporą popularnością.

Wady i zalety skóry ekologicznej

Podstawową zaletą dermy jest jej wysoka odporność. W odróżnieniu od naturalnego materiału sztuczna skóra nie odbarwia się pod wpływem słońca, czy podczas czyszczenia środkami odkażającymi, a meble dodatkowo nie przepuszczają wody. Skaj jest również zdecydowanie tańszy w zakupie, przez co tapicerowane nim elementy wyposażenia osiągają niższe ceny, niż w przypadku skóry naturalnej. Co więcej, na powierzchni tkaniny na próżno szukać charakterystycznych dla naturalnego materiału blizn i uszkodzeń, przez co tapicerzy mogą swobodnie wykonywać swoją pracę bez problematycznej obróbki. Co z wadami? Okazuje się, że skóra ekologiczna gorzej radzi sobie z oddychalnością, a tapicerowane nią meble nie przepuszczają pary wodnej. To między innymi te parametry decydują o finalnym koszcie zakupu ekoskóry - ten jest zdecydowanie niższy, niż w przypadku materiału naturalnego.

Jak odróżnić ekoskórę od skóry naturalnej?

Okazuje się, że odróżnienie sztucznej skóry od surowca naturalnego może być problematyczne. Producenci syntetyków dbają bowiem, by ich tkaniny maksymalnie przypominały pierwowzór zarówno, gdy chodzi o żłobienia zdobiące skaj na jego powierzchni, jak i charakterystyczne podszycie. To właśnie na ostatni z wymienionych elementów w pierwszej kolejności zwracają uwagę nabywcy - skóra ekologiczna na spodniej warstwie wygląda inaczej, niż naturalna. Dodatkowo warto zwrócić uwagę również na to, jak materiał zachowuje się w wysokich temperaturach. Naturalna skóra będzie się kurczyć oraz twardnieć. Towarzyszyć jej będzie również charakterystyczny zapach palonych włosów. W przypadku skóry sztucznej dojdzie do jej stopienia, a wydzielająca się woń będzie przypominać palony plastik. Istotna będzie również grubość obu materiałów - sztuczna skóra jest zdecydowanie cieńsza od swojego pierwowzoru, a przez to łatwiej ją rozciągnąć po rozgrzaniu. Rozróżnienie naturalnej i sztucznej skóry można pozostawić również w gestii uczciwych producentów, którzy informują nabywców z jakiego typu materiałem ci mają do czynienia.

--- Artykuł sponsorowany ---