OC w Olsztynie - porównuj i płać mniej

  • 08.10.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
OC w Olsztynie - porównuj i płać mniej
Największe miasta najczęściej są najdroższymi miejscowościami w całym województwie, jeżeli uwzględni się wysokość składek płaconych przez kierowców na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dotyczy to również Olsztyna – stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Aby nie przepłacać, kierowcy z tego miasta powinni porównywać ceny polis za każdym razem, gdy wygasa obecne ubezpieczenie.

Dlaczego porównanie jest kluczowe

Zastanówmy się najpierw, dlaczego w ogóle porównanie cen OC jest tak ważne z punktu widzenia interesów finansowych właściciela auta. Otóż wynika to z faktu, że bez porównania wysokości składki ubezpieczeniowej w wielu towarzystwach kierowca nie wie, w którym jest ona najniższa, a co za tym idzie, istnieje ryzyko, że przepłaci za OC. Przy wyborze polisy trzeba mieć bowiem na uwadze, że liczy się sam fakt jej posiadania – ponieważ jej warunki muszą być identyczne w każdym towarzystwie, firmy sprzedające obowiązkowe ubezpieczenie konkurują wyłącznie cenami.

Niezmienność ochrony ubezpieczeniowej gwarantowanej przez OC jest skutkiem tego, że warunki tej polisy są ustalone w ustawie, a więc całkowicie odgórnie. Towarzystwa mają obowiązek ją respektować, więc nie mogą różnicować OC inaczej niż poprzez cenę. Aby przyciągnąć klienta, firmy stosują różną politykę cenową, oferując tanie polisy kierowcom spełniającym określone warunki. Z tego względu Twoje ubezpieczenie, mimo że gwarantuje jednakową ochronę, może kosztować w jednej firmie nawet dwa razy więcej niż w innej. Oczywiste jest więc, że zależy Ci na znalezieniu jak najtańszej oferty. Pytanie jednak, jak to zrobić, skoro w celu sprawdzenia ceny OC trzeba indywidualnie skalkulować składkę?

Jak porównywać ceny OC

Rzeczywiście, ponieważ towarzystwa ustalają wysokość składki dla każdego kierowcy z osobna, bez jej dokładnego wyliczenia nie da się porównać cen. Czy w takim razie konieczne jest mozolne sprawdzanie ofert kolejnych towarzystw jedna po drugiej? Na szczęście nie, gdyż wymagałoby to marnowania wiele czasu – o wiele lepiej jest porównać składkę jednocześnie w kilkunastu albo kilkudziesięciu towarzystwach, co jest możliwe u agenta lub w agencji ubezpieczeniowej albo w internetowej porównywarce, której przykład stanowi strona http://porownywarki-ubezpieczen.pl/.

W Olsztynie działają dziesiątki agentów ubezpieczeniowych gotowych do zapewnienia pomocy w znalezieniu i wykupieniu taniego OC. Ich biura, a także placówki multiagencji znajdują się praktycznie na każdym osiedlu. Zadaniem agenta jest pozyskanie informacji na temat pojazdu i jego właściciela bądź właścicieli i na ich podstawie szybkie wyliczenie składki w wielu towarzystwach. W trakcie wizyty u agenta w razie potrzeby można uzyskać odpowiedzi na ewentualne wątpliwości, niejasności czy pytania związane z daną ofertą czy samym ubezpieczeniem.

Inna, równie skuteczna metoda porównywania składek ubezpieczeniowych w różnych towarzystwach polega na skorzystania z internetowych kalkulatorów. Wymagają one wpisania informacji na temat pojazdu i właściciela w specjalnym formularzu, w którym odpowiada się na kolejne pytania. W oparciu o udzielone odpowiedzi system wylicza wysokość składki w różnych firmach. Na tej podstawie znalezienie najtańszej oferty staje się pewne i szybkie.

Zaletą porównywania OC przez Internet jest szybkość i wygoda, podczas gdy za wadę należy uznać konieczność polegania wyłącznie na sobie. Nie ma możliwości uzyskania porady na temat ubezpieczeń, tak jak dzieje się podczas wizyty u agenta. Co ważne, zarówno usługi agentów, jaki porównywarki internetowe są całkowicie darmowe.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: