Jak radzić sobie z trądzikiem?

  • 03.09.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak radzić sobie z trądzikiem?
Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry, z którą walczy wiele osób i nie są to jedynie nastolatki! Są takie odmiany trądziku, jak trądzik różowaty, które dotykają osób dorosłych. Leczenie dotyczy farmakologii, zmiany nawyków i prawidłowej pielęgnacji.

Trądzik różowaty atakuje osoby dorosłe. Chociaż nie ma jednej głównej przyczyny, lekarze wskazują na kilka elementów, które mają wpływ na pojawienie się i nasilenie tego schorzenia. Najpierw pojawia się rumień w centralnej części twarzy, a następnie na twarzy jest coraz więcej krostek.

Z czego wynika trądzik różowaty?

Przede wszystkim są to czynniki genetyczne. Z nimi za bardzo nic nie zrobimy. Jednak obok nich są też czynniki środowiskowe jak stres, używki, zła dieta, nieprawidłowa pielęgnacja. A z tym już można walczyć. Do tego dochodzą zaburzenia hormonalne, a te przy współpracy z lekarzem specjalistą, też mogą być zmniejszone. Żeby mieć pewność co do tego, czy na pewno ma się trądzik różowaty i jaka jest jego potencjalna przyczyna, trzeba iść do lekarza. To właśnie będzie punktem wyjście ku temu, by walczyć z tą przypadłością. Lekarz podpowie, jakich zmian w swoim stylu życia trzeba dokonać, by leczenie było efektywniejsze.

Kosmetyki na trądzik różowaty – jakie są ich cechy?

Przede wszystkim kosmetyki na trądzik różowaty muszą być łagodnie. Nie może w nich być żadnych związków drażniących ani alkoholu. Trądzik wiąże się ze stanem zapalnym, a wiele składników mogłoby go zaognić. Najlepsze będą preparaty bez parabenów, konserwantów, a często i substancji zapachowych. Kosmetyki nie mogą być też zbyt tłuste, aby nie zatykały porów.

To, co powinny zawierać kosmetyki na trądzik różowaty to filtr UV. Oprócz tego muszą intensywnie nawilżać, a zatem zawierać takie składniki jak oleje roślinne i retinol. Być bogate w witaminy i wyciągi z roślin, które działają antybakteryjnie. Przykładem jest zielona herbata, czy rumianek.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja?

Kosmetyki na trądzik różowaty to jedynie połowa sukcesu. Ważne jest także to, by codzienne zabiegi pielęgnacyjne wykonywać dobrze i starannie. Przede wszystkim rano i wieczorem twarz myje się specjalnym preparatem przeznaczonym do tego typu skóry. Kiedy skóra jest oczyszczona, przeciera się ją wacikiem nasączonym tonikiem. To pozwala pozbyć się resztek zanieczyszczeń i wyrównać pH. Później nakłada się specjalny krem. Zanim sięgnie się po peelingi i maseczki, najlepiej skonsultować to z lekarzem. To samo dotyczy osób, które decydują się zrobić domowe kosmetyki. Powinny się dowiedzieć wcześniej, czy któryś z wykorzystanych przez nich składników, nie okaże się drażniący.

Nie można również zapominać o tym, że trądzik jest chorobą i domowe sposoby będą niewystarczające. Jeśli lekarz zdiagnozuje trądzik różowaty, konieczne będzie włączenie antybiotykoterapii. Niestety terapia będzie trwała co najmniej kilka miesięcy, ale za to efekty będą satysfakcjonujące. Pod warunkiem, że będzie się prowadziło zdrowy styl życia i stosowało do zaleceń lekarza.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: