Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

  • 29.08.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?
Laserowa korekcja wzroku to szybka, bezpieczna i bezbolesna procedura, która uwalnia ludzi od krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Aby można było wszystko widzieć wyraźnie, oko musi się skupić. Jeśli nie ma możliwości wyregulowania prawidłowego skupienia pojawia się słabe i nieostre widzenie.

Przy użyciu lasera okulista-chirurg może zmienić kształt rogówki, dzięki czemu oko ma możliwość odzyskania warunków do skupienia i obraz docierający do siatkówki staje się wyraźny.

Laserowa korekcja wzroku - co to jest?

Ludzkie oko jest skomplikowanym aparatem optycznym. Promienie światła przenikające przez oko: rogówka, soczewka, ciało szkliste załamują się i przedostają się do siatkówki. Kolejne sygnały wzrokowe są emitowane do mózgu dzięki nerwom wzrokowym, transformowane w odpowiedniej strefie i człowiek uzyskuje wyraźny obraz.

W przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu promienie światła nie są ustalone we właściwym punkcie na siatkówce, a obraz jest zamazany.

Funkcją każdej korekcji wzroku jest zmiana mocy refrakcji oka, w celu zebrania promieni i przeniesienia ich do siatkówki, aby obraz stał się wyraźniejszy. W tym celu osoby niedowidzące noszą okulary i soczewki kontaktowe. Te metody korekcji dają jednak dobre widzenie tylko w momencie ich użycia.

Jednocześnie okulary i soczewki znacznie ograniczają swobodę działania i powodują wiele niedogodności. A co najważniejsze nie ratują przed problemem słabego widzenia.

W odróżnieniu od zadań, jakie spełniają okulary i soczewki kontaktowe zabieg laserowej korekcji wzroku całkowicie rozwiązuje problem słabego widzenia, dzięki temu pacjent dla prawidłowego widzenia nie potrzebuje już żadnych dodatkowych urządzeń.

W korekcji laserowej ekspozycja występuje na jednym z refrakcyjnych ośrodków optycznych oka tzn. rogówce, która jest soczewką wypukłą-wklęsłą. Ze względu na odparowanie mikronowych warstw tkanki rogówki laser symuluje kształt rogówki z najwyższą dokładnością, dzięki czemu promienie, które ulegają załamaniu, są mocowane dokładnie na siatkówce.

Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Podczas zabiegu okulista tworzy najcieńszy płatek rogówki i odkłada go na bok, jakby otwierał stronę książki. Następnie na rogówkę kieruje wiązkę laserową, która odparowuje część komórek i nadaje rogowce odpowiedni kształt, starannie obliczony pod każdym względem.

Po zakończeniu korekcji wzroku okulista przywraca płatek rogówki na swoje miejsce i wygładza go. Pacjentowi zostają podane do oka krople antybakteryjne, po czym może wrócić do domu.

Wielu pacjentów martwi się: co się stanie, jeśli podczas operacji zamknie oczy. Laserowa korekcja wzroku jest nieinwazyjną procedurą, ale wiele osób obawia się konsekwencji poruszenia gałką oczną, co według nich może spowodować uszkodzenie oka. W rzeczywistości pacjent nie jest narażony na żadne ryzyko.

Nowoczesne lasery kontrolują każde nawet najmniejsze odchylenia gałki ocznej, dzięki czemu, wiązka lasera dociera dokładnie tam, gdzie skierował ją komputer. Jeżeli doszłoby do silnego odchyleniu gałki ocznej laser automatycznie (czasowo) zatrzymuje dalsze wykonywanie zabiegu. Cała procedura laserowa twa od 10 do15 minut, natomiast czas bezpośredniego działa lasera na źrenicę oka wynosi w graniach - 30 - 40 sekund.

Zalecenia okulisty-chirurga po przebytym zabiegu laserowej korekcji wzroku

Zabieg laserowy nie powoduje odczuwania jakichkolwiek dolegliwości bólowych i jest całkowicie bezpieczny dla każdego pacjenta. Po zakończeniu procedury, również nie pojawiają się odczucia bólowe. Wskazaniem, jakie otrzyma pacjent po zabiegu jest nienarażanie oka na urazy to znaczy: przez okres do jednego miesiąca po przebytej procedurze laserowej nie należy pocierać oka, a należy zakładać ciemne okulary bez względu na pogodę.

Wskazane jest, aby unikać przebywania w wysokich temperaturach, czyli lepiej nie korzystać z gorących kąpieli i nie chodzić do solarium. Ponadto trzeba powstrzymać się od aktywności fizycznej i alkoholu. Obecnie dostępne są różne metody laserowej korekcji wzroku, różnica dotyczy rodzaju lasera wykorzystywanego do zabiegu oraz sposobu formowania powierzchni rogówki do ablacji.

Źródło informacji - https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: