Zanieczyszczone powietrze a rozedma płuc

  • 14.05.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Zanieczyszczone powietrze a rozedma płuc
Ta choroba dość często atakuje palaczy, jednak nie tylko oni znajdują się w grupie ryzyka. Rozedma płuc w rzeczywistości zagraża każdemu z nas. Co powinniśmy wiedzieć na jej temat?

Jakie objawy świadczą o początkach tej choroby?
 

Rozedma płuc to choroba wiążąca się z licznymi dolegliwościami, przy czym przewlekły kaszel połączony z odkrztuszaniem żółtej lub zielonkawej plwociny jest tu symptomem najbardziej charakterystycznym. Bóle w klatce piersiowej oraz uczucie duszności to kolejne objawy, których nie można ignorować. Z rozedmą płuc mogą się też wiązać takie problemy, jak spadek masy ciała czy obrzęki nóg. Co można zrobić w walce z tą chorobą?

Jak przebiega ta choroba?
Rozedma płuc jest choroba o dość charakterystycznym przebiegu. W większości przypadków chorobę tę poprzedzają takie problemy, jak uciążliwy „kaszel palacza” oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli. Z czasem problemy związane z funkcjonowaniem dróg oddechowych nasilają się, a do grona nękających pacjenta dolegliwości dołączają kłopoty z oddechem oraz ataki duszności. Rozedma płuc sprawia, że chory coraz gorzej radzi sobie z codziennymi obowiązkami, a wykonywanie nawet bardzo prostych czynności staje się dla niego wielkim wyzwaniem. Wynika to ze znacznego osłabienia organizmu oraz z coraz gorszej tolerancji wysiłku. Wraz z rozwojem choroby coraz silniejszy staje się też ból w klatce piersiowej, pojawiają się też problemy związane z masą ciała. Wszystko to jest efektem postępującego zniszczenia ścianek pęcherzyków płucnych, w których zalega powietrze. Doprowadza to do sytuacji, w której klatka piersiowa znacznie się rozszerza by dzięki temu móc pomieścić rozdęte płuca.

Jak chronić się przed tą chorobą, czyli bezcenna profilaktyka
Ponieważ rozedma płuc może sprawić pacjentom wiele problemów, a jej leczenie nie jest zbyt proste, warto w porę podjąć te kroki, które pozwolą nam uchronić się przed atakiem tej choroby. O czym każdy z nas powinien pamiętać? W przypadku rozedmy płuc profilaktyka jest dość prosta. Rzucenie palenia oraz unikanie zadymionych pomieszczeń to podstawa, warto też postępować w taki sposób, by nie narażać się na kontakt z tymi czynnikami, które mogą drażnić drogi oddechowe i nasilać ich stany zapalne. By zmniejszyć ryzyko zachorowania, warto też stosować się do tych zasad profilaktyki, które obowiązują w przypadku przeziębienia i grypy. Dobrym zakupem może być też zakup odpowiedniego oczyszczacza powietrza np. AP077W Warmtec, który skutecznie usunie złe toksyny z powietrza. Pamiętajmy, że to właśnie te choroby i związane z nimi komplikacje bardzo często prowadzą do problemów z oskrzelami, co z kolei może skutkować rozedmą płuc.

Rozedma płuc kontra współczesna medycyna
A na jakie wsparcie ze strony lekarza mogą liczyć pacjenci dotknięci rozedmą płuc? W walce z tą chorobą dobrze sprawdza się leczenie farmakologiczne, w których główną rolę odgrywają wziewne leki przeciwzapalne oraz leki rozszerzające drogi oddechowe. Dobre wyniki można też osiągnąć poprzez leczenie tlenem. Terapia taka skutecznie poprawia czynność płuc, a pojemniki ze sprężonym tlenem stają się cennym wsparciem dla tych, którym często życie utrudniają ataki duszności. W niektórych przypadkach lekarze decydują się na przeprowadzenie zabiegu, polegającego na zmniejszeniu rozmiarów rozedmy płuc. W czasie takiego zabiegu z płuc usuwane są ich zniszczone tkanki, dzięki czemu płuca zwiększają swą pojemność. Niestety, nie zawsze stan zdrowia pacjenta pozwala na przeprowadzenie takiego zabiegu, znaczną przeszkodą może się też okazać zaawansowany wiek chorego.

Rozedma płuc to niebezpieczna i uciążliwa przypadłość, wobec której medycyna wciąż pozostaje bezradna. Łagodzenie dolegliwości związanych z tą chorobą pozostaje w większości przypadków jedynym wsparciem, z jakiego mogą korzystać osoby borykające się z tym problemem. Pamiętajmy zatem o tak ważnej profilaktyce i starajmy się chronić swe drogi oddechowe przed tymi czynnikami, które mogą doprowadzić do rozwoju rozedmy.

Więcej na : https://higieniczny.pl/

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: