Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 01:40

Pompa głębinowa na działkę do podlewania: co wybrać?

Właściciele działek rekreacyjnych (rodzinnych ogródków działkowych) zwykle ponoszą duże koszty związane z pielęgnacją roślinności. Najważniejszą pozycją w budżecie jest woda wykorzystywana do podlewania trawnika oraz nawadniania rabat kwiatowych. Najlepszym sposobem na ograniczenie tych wydatków jest zainwestowanie we własną studnię wierconą i czerpanie wody za pośrednictwem pompy głębinowej. Pytanie tylko, jaką pompę wybrać? Podpowiadamy, czym należy się tutaj kierować.
  • 29.03.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pompa głębinowa na działkę do podlewania: co wybrać?

Parametry studni

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba sprawdzić, jest średnica otworu studziennego. To od niej zależy dopuszczalny rozmiar pompy głębinowej. Jeśli średnica wynosi 100 mm lub mniej, wówczas musimy rozejrzeć się za pompą w rozmiarze 3” lub 3,5” (o średnicy do 90 mm – zostawiamy zapas na przewód zasilający i linkę bezpieczeństwa). Polecanymi modelami pomp głębinowych do wąskich studni, w dodatku dostępnymi w bardzo atrakcyjnej cenie (poniżej 1000 złotych) są m.in. Omnigena 3T32, Omnigena 2B40 czy Hydro-Vacuum GTB 3.24.

Kolejną kwestią jest wydajność źródła wody. Aby to sprawdzić warto wypożyczyć np. pompę hydroforową i przy pomocy wiaderka zmierzyć, ile litrów wody wydaje studnia na minutę. Jeśli jest to np. 50 litrów, to wiadomo, że nie ma sensu inwestować w pompę o wydajności np. 80 litrów na minutę.

Bardzo ważny jest parametr głębokości studni. Musimy ustalić, na jakiej wysokości znajduje się lustro wody i jak bardzo się obniża w momencie poboru. Dzięki temu nie dopuścimy do sytuacji, w której pompa głębinowa w trakcie pracy nie jest całkowicie zanurzona w wodzie.

Oczekiwane zapotrzebowanie na wodę

Aby prawidłowo dobrać pompę głębinową na działkę do podlewania musimy wiedzieć, jakie jest docelowe zapotrzebowanie na wodę. Wpływ na to ma przede wszystkim liczba punktów czerpalnych (kranów, zraszaczy, ewentualnie urządzeń AGD pobierających wodę).

Jeśli przykładowo mamy na działce dość rozbudowany system nawadniania, który odpowiada za podlewanie trawnika i innych roślin przez 2 godziny na dobę, to musimy zainwestować w pompę o odpowiedniej wydajności i wysokości podnoszenia oraz w wystarczająco pojemny zbiornik hydroforowy – dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której zraszacze na końcu układu wydają niewielką ilość wody lub występują znaczne skoki ciśnienia w instalacji wewnątrz budynku.

Pod uwagę należy również wziąć sam układ instalacji wodnej. Jeśli jest ona skomplikowana, składa się z wielu kolanek i złączek, to tłoczona woda będzie napotykać na duże opory. W takiej sytuacji potrzebna będzie pompa oferująca sporą wysokość podnoszenia.

Jakość wody studziennej

Gdy wiemy już, za jaką pompą głębinową na działkę do podlewania trzeba zacząć się rozglądać, warto zawęzić krąg poszukiwań ze względu na jakość wody studziennej. Jeśli zawiera ona sporą ilość piasku (co można sprawdzić nalewając wodę do przezroczystej butelki i zostawiając na kilka godzin), to potrzebna będzie pompa o podwyższonej odporności na zapiaszczenie.

Takie pompy charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania oraz zastosowaniem odpornych na ścieranie elementów ruchomych (m.in. wirników). Przykładem może być bardzo popularna wśród działkowców polska pompa głębinowa Hydro-Vacuum GTC 1.13 230V, która jest dobrym wyborem również do mało wydajnych studni.

Ostatecznie i tak najlepiej będzie skorzystać z pomocy ekspertów, którzy na podstawie przekazanych informacji dobiorą optymalną pompę głębinową do konkretnej studni. Na takie wsparcie, zupełnie bezpłatnie, mogą liczyć klienci sklepu internetowego z pompami głębinowymi sklep-hydros.pl.

Materiał Partnera