Objawy menopauzy. Które są najbardziej uciążliwe?

  • 12.02.2021, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Objawy menopauzy. Które są najbardziej uciążliwe?
Chociaż przekwitanie to trudny okres w życiu kobiety, to jednak nie wszystkie objawy menopauzy można uznać za bardzo uciążliwe. Niektóre z nich można w szybki i prosty sposób zniwelować poprzez przyjmowanie odpowiednich leków albo też picie naparów ziołowych. Co więc sprawia, że menopauza nie jest etapem, na który czekamy i jak sobie radzić z występowaniem symptomów charakterystycznych dla klimakterium?

Czy klimakterium zawsze wygląda tak samo? 

Objawy menopauzy mogą być bardzo różne, jednak bez problemu można wskazać te, które występują znacznie częściej oraz takie, na które kobiety skarżą się zdecydowanie rzadziej. Bez wątpienia to uderzenia gorąca są bardzo charakterystyczne dla okresu przekwitania. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego odmienne są także występujące symptomy. Uważnie należy przyglądać się zmianom, jakie zachodzą w organizmie i w razie pytań lub wątpliwości skontaktować się z lekarzem. Czasami okazuje się, że niektóre objawy to niekoniecznie menopauza. Istnieje wiele chorób, przy których także zdarzają się wahania nastrojów, bóle głowy czy bezsenność.

 

Jakie są uciążliwe objawy menopauzy?

Wyżej wspomniane uderzenia gorąca to jednak nie wszystkie objawy menopauzy. Zmiany zachodzące podczas przekwitania dotyczą także wyglądu – w tym czasie skóra staje sucha, a procesy starzenia zachodzą znacznie szybciej. Wiele kobiet skarży się również na przyrost tkanki tłuszczowej. To jednak z bezsennością i wahaniami nastroju najtrudniej sobie poradzić. Nierzadko kobiety nie są świadome tego, że ich złe samopoczucie spowodowane jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Oprócz wyżej wspomnianych objawów pojawiają się także bóle głowy i mięśni. Mogą też rozwijać się choroby serca, naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Regularne wykonywanie badań jest istotne. 

 

Menopauza – jak sobie z nią radzić? 

Aby poprawić samopoczucie podczas klimakterium, można udać się do lekarza i poprosić o leczenie z zastosowaniem hormonów. Lekarz dobiera odpowiednie tabletki, dzięki którym zostanie ustabilizowany poziom estrogenów. W ten sposób symptomy będą dla kobiety dużo bardziej znośne. Jednakże najważniejsze, co możemy zrobić dla siebie i swojego zdrowia, to zmiana stylu życia. Okazuje się, że to, co jemy każdego dnia, ma ogromne znaczenie i może przyczynić się do występowania kolejnych dolegliwości, ale także pomóc w ich zwalczaniu. Najlepiej, aby dieta została ułożona przez specjalistę. 

 

Dodatkowo ogromną rolę odgrywa to, czy nie stronimy od aktywności fizycznej. Pomaga ona m.in. w pozbyciu się negatywnych emocji, takich jak niepokój czy gniew – te natomiast mogą pojawiać się bez konkretnej przyczyny. Na uderzenia gorąca i podobne mu objawy menopauzy pomoże picie naparów. Łatwo przygotować je samodzielnie. Stosowane zioła pomogą wzmocnić paznokcie i włosy, które w tym okresie mogą być osłabione. Na suchą skórę najlepiej jest aplikować kosmetyki nawilżające, zwłaszcza te przeznaczone dla cery dojrzałej. Regularne nawilżanie od zewnątrz i picie wody sprawi, że wróci ona do dawnej kondycji. 

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: