Co wpływa na wysokość składki OC?

  • 13.01.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Co wpływa na wysokość składki OC?
Wysokość składki OC jest wyliczana na podstawie analizy informacji, które zostały dostarczone przez kierowcę. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o tym, co dokładnie ma wpływ na koszt Twojej polisy.

Rynek OC się zmienia

Każdy rok przynosi zmianę w stawkach za ubezpieczenie OC. Czasami jest taniej, a czasami drożej. Na sytuację panującą na ryku ubezpieczeń wpływa bowiem sytuacja lokalna oraz globalna. W tym roku wahania mogą być związane z szerzącą się na całym świecie epidemią koronawirusa. Jeśli chcesz sprawdzić, jak sytuacja kształtowała się w roku 2020, sprawdź ten wpis. Na podstawie tych danych będziesz mógł w miarę precyzyjnie przewidzieć to, co czeka nas w następnych 12 miesiącach.

Co wpływa na wysokość składek OC?

Istnieje kilka bardzo ważnych czynników, które mają ogromny wpływ na kształtowanie się cen ubezpieczeń komunikacyjnych. Poniżej znajdziesz dokładny wykaz oraz krótki opis każdego z nich.

Wiek – młodzi kierowcy nie cieszą się zbyt dużym zaufaniem wśród ubezpieczycieli. Wszystko przez to, że większość wypadków niestety jest powodowanych przez osoby z niewielkim doświadczeniem za kierownicą. Osoby młode oraz takie, które dopiero otrzymały prawo jazdy, nie mogą liczyć na niskie składki.

Przeszłość ubezpieczeniowa – z całą pewnością o wiele mniej za ubezpieczenie OC płaci osoba, która nie ma na koncie żadnego wypadku, niż taka, która często korzysta z polisy. Lata bezszkodowej jazdy mają duży wpływ na kalkulację konkretnej polisy.

Stan cywilny – według ubezpieczycieli, kierowcy, którzy są zaangażowani w poważne i zalegalizowane związki mają mniejszą skłonność do ryzykowania za kierownicą. Właśnie z tego powodu najwięcej za OC płacą panny i kawalerowie.

Dzietność – dzieci również są czynnikiem poważnie branym pod uwagę podczas kalkulacji wysokości składki. Najmniej płacą rodzice posiadający dwójkę pociech, a najwięcej osoby samotne i bezdzietne. Dowiedz się więcej o związku dzietności z wysokością składek OC z tego miejsca: https://www.radiorodzina.pl/2020/03/13/masz-dzieci-zaplacisz-mniej-za-oc/.

Miejsce zamieszkania – zgodnie z corocznie publikowanymi statystykami policyjnymi najwięcej wypadków można zanotować w dużych metropoliach, gdzie mamy do czynienia z ruchem o znacznym natężeniu. Z kolei kierowcy mniejszych miejscowości mogą cieszyć się niskimi składkami. Wpływa na to ilość samochodów przypadających na mieszkańca.

Marka i model – od lat ubezpieczyciele niezbyt przychylnie odnoszą się do właścicieli pojazdów marki BWM. Widać to bardzo dobrze przy wyliczaniu składek. Z kolei za najbezpieczniejszych oraz z najmniejszymi skłonnościami do ryzyka są uważani kierowcy samochodów Toyota, Skoda i Fiat.

Pojemność silnika – ten aspekt ma duże znaczenie. W końcu większy silnik to duże prędkości, jakie może rozwijać dany samochód. Najmniejsze składki są przeznaczone dla właścicieli pojazdów napędzanych silnikami o pojemności 1l.

Miejsce garażowania – to, gdzie zostawiasz samochód na noc, ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Jeśli jesteś kierowcą, który parkuje „pod chmurką”, musisz liczyć się z nieco wyższymi składkami, niż osoby, które dysponują zadaszonymi garażami. Właśnie dlatego zastanów się przed wykupieniem ubezpieczenia, czy nie masz możliwości parkowania pod dachem. Porozglądaj się po okolicy swojego zamieszkania i poszukaj przestrzeni na wynajem.

Podsumowanie

Jak widzisz, na ostateczny koszt polisy ubezpieczeniowej wpływa dosyć dużo czynników. Warto znać je wszystkie, by nie być zdziwionym kalkulacją, którą dostarczy ubezpieczyciel. Nie zmienia to jednak faktu, że polisa OC jest obowiązkowa i musisz ją wykupić.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: