Drapak dla kota, jak wybrać idealny i dlaczego jego posiadanie w domu jest takie ważne?

  • 20.11.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Drapak dla kota, jak wybrać idealny i dlaczego jego posiadanie w domu…
Koty są uroczymi, puchatymi stworzeniami, które jednak z natury mają tendencję do drapania. Często zdarza się tak, że nowo zaadoptowany bądź zakupiony przez nas kociak drapie za mocno, lub tę czynność drapania zwraca w kierunku naszych mebli i innych akcesoriów. Co można zrobić, aby tego uniknąć? Najlepiej już na samym początku wyposażyć naszego zwierzaka w profesjonalny drapak dla kota, który pozwoli mu w pełni wyostrzyć swoje pazurki i zaspokoić żądze drapania.

Drapaki dla kota - jak wybrać idealny i dlaczego warto postawić na wysokie drzewka dla kotów?

Drapaki dla kotów to zdecydowanie jedno z najbardziej potrzebnych akcesoriów, w które powinniśmy wyposażyć nasze mieszkanie, jeżeli decydujemy się na przygarnięcie kota, niezależnie od tego, czy jest jeszcze kociakiem, czy już całkiem dorosłym kocurem, bądź kotką. Niezależnie od naszego pupila i jego potrzeb, zazwyczaj warto zakupić drzewko dla kota, które da mu wiele frajdy oraz posłuży za ciekawe miejsce do spędzania czasu. W sklepach znajdziemy wiele różnorodnych drapaków, które z reguły składają się z kilku pięter, potencjalnych kryjówek i domków oraz siedzisk dla kotka. Porządne drapaki wykonuje się zwykle z wysokiej jakości materiałów, między innymi z sizalu, który najbardziej nadaje się do ostrzenia i stępiania na nim pazurków. Dobrej jakości drapak z reguły jest dodatkowo wyposażone w miękkie i wygodne dla kotka poduszeczki, na których może on oddawać się odrobinie odpoczynku i relaksu. Największym plusem tego rodzaju drapaków jest to, że zapewniają one zwierzęciu wiele różnych możliwości. Kot zaspokaja naturalną dla niego potrzebę drapania, przy tym bawiąc się i dobrze spędzając czas. Jedną z rzeczy, która najbardziej przypada kotom do gustu, jeżeli chodzi o drapaki drzewka to ich wysokość. Z reguły mają one kilka pięter, co pozwala kotu znaleźć dogodne dla siebie miejsce i z bezpiecznego dystansu obserwować całe mieszkanie. Idealny drapak dla kota powinien więc być wykonany z dobrej jakości materiału, posiadać kryjówki oraz pięterka i dawać zwierzęciu możliwość odpoczynku.

Dlaczego kot potrzebuje drapaka i jak nakłonić go do korzystania z niego?

Każdy kot ma w swojej naturze potrzebę drapania. Podczas tej czynności zwierzę stępia swoje pazurki, oznaczając teren za pomocą feromonów, które zawarte są w gruczołach umieszczonych między opuszkami palców. Dzięki drapaniu pazury ścierają się, co pozwala uniknąć ich nadmiernego wzrostu. Ciekawą kwestią jest fakt, że warto częściej wypuszczać swojego kota na zewnątrz, bowiem na dworze ma zdecydowanie więcej możliwości drapania, co pozwoli uniknąć niechcianych zniszczeń w domu. Czynność drapania pozwala także rozciągnąć mięśnie zwierzęcia, odstresowuje go oraz jest po prostu całkiem przyjemną rozrywką. Czasami ciężko jest zachęcić kotka do korzystania z drapaka, ponieważ ten upatrzył już sobie swój ulubiony mebel. Aby zachęcić zwierzę do użytkowania drapaka, można delikatnie spryskać jego powierzchnię oraz zakamarki kocimiętką, która na pewno przyciągnie uwagę kota. Warto także pamiętać o tym, aby za każdym razem, gdy widzimy, że kociak drapie nie to, co powinien, przenieść go w stronę drapaka. Dzięki temu z czasem wyrobimy w nim nawyk korzystania z tego praktycznego akcesorium.

Bardzo ważne jest, aby zwierzaka nie karać w żaden sposób za niszczenie mebli, ponieważ może on po prostu jeszcze bardziej się zestresować, co skończy się jeszcze częstszym niszczeniem sprzętów. Kotek może też drapać meble z nudów, w takiej sytuacji warto pamiętać o tym, aby zapewnić mu optymalne warunki zabawy oraz  dozę aktywnego spędzania wolnego czasu. Aby bardziej zachęcić zwierzaka do korzystania z drapaka, możemy w różnych jego miejscach umieścić przyciągające uwagę zabawki, sznureczki oraz wisiorki. Można też od czasu do czasu zostawić w kryjówkach drapaka ukryte, ulubione smakołyki kota. Nauczy go to, aby pozytywnie kojarzyć drzewko drapak, dzięki czemu z czasem sam coraz częściej i chętniej zacznie spędzać czas w jego otoczeniu, ostrząc swoje pazurki, oraz obserwując nas z góry, niczym ze swojej własnej twierdzy.  

Sklep z drapakami dla kota - Msell24h.pl

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: