Tego chcieli samotni rodzice: rozliczania razem z dzieckiem [ARTYKUŁ]

  • 24.05.2022, 08:56 (aktualizacja 24.05.2022, 12:05)
  • News4Media
Tego chcieli samotni rodzice: rozliczania razem z dzieckiem [ARTYKUŁ] Pixabay
Po wielu protestach jest nareszcie dobra wiadomość dla samotnych rodziców – znowu będą mogli rozliczać się z podatku razem z dzieckiem.

W ubiegłym roku samotni rodzice rozliczali się razem z dziećmi. Zmienił to niestety Polski Ład. 1 stycznia 2022 roku wspólne zeznanie zastąpiła ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wynosiła 1500 zł. Teraz Sejm znowelizował ustawę – wraca możliwość rozliczania się samotnego rodzica razem z dzieckiem.

Wśród zmian przegłosowanych przez posłów znalazły się m.in. obniżenie dolnej stawki PIT, możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania u przedsiębiorców oraz powrót zapisu o tym, że samotni rodzice mogą się znowu rozliczać wspólnie z dzieckiem. Po wielu protestach samotnych rodziców posłowie uznali wreszcie wyższość poprzedniego rozwiązania nad zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład.

Znowelizowana ustawa zmieniła też kwotę wolną od podatku dla dzieci (zamiast 6 jest 45 tys. zł) oraz w progach podatkowych samotnych rodziców. Do niedawna 120 tys. oznaczało już wyższą składką podatkową. Teraz w przypadku samotnych rodziców zaczyna się ona powyżej 180 tys.

Dzięki zmianom samotna matka, która w ubiegłym roku zarabiała 6 tys. zł brutto, płaciła 3 tys. zł podatku. W tym roku, po wejściu w życie Polskiego Ładu – 2 tys. zł. Po wprowadzeniu obecnych zmian będzie płaciła 583 zł.

Teraz znowelizowana przez Sejm ustawa musi przejść procedurę parlamentarną. W życie wejdzie 1 lipca tego roku.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe