Miliardy złotych długów mieszkaniowych. I jest coraz gorzej [ARTYKUŁ]

  • 27.04.2022, 09:59 (aktualizacja 27.04.2022, 12:05)
  • News4Media
Miliardy złotych długów mieszkaniowych. I jest coraz gorzej [ARTYKUŁ] iStock
Polacy nie potrafią uporać się z zaległościami czynszowymi. Nie pomagają im w tym szalejąca inflacja i coraz wyższe koszty utrzymania.

Tylko te długi, które zarejestrowane są w BIG InfoMonitor, wynoszą obecnie prawie 200 milionów złotych i stale rosną. W poprzednim roku było to o 19 milionów złotych mniej. Jak czytamy w najnowszej publikacji rejestru, to tylko część realnej kwoty, którą Główny Urząd Statystyczny oszacował na ponad 6 miliardów złotych. Rekordowa inflacja, wzrost kosztów utrzymania i utrudnienia związane z wojną w Ukrainie nie zapowiadają jednak, żeby w najbliższym czasie miały pojawić się warunki sprzyjające wychodzeniu z długów.

„To, co widać w BIG, to tylko niewielka część czynszowych zaległości. Skontrolowane przez GUS mieszkania mają prawie 6,3 mld zł długów, nieuregulowane płatności ma co czwarty lokal” – wyjaśniają analitycy BIG InfoMonitor.

Rozkładanie na raty, mobilizowanie

Unikanie odpowiedzialności nie jest jednak najlepszym pomysłem, ponieważ może prowadzić do niekontrolowanego spiętrzenia długów i całkowitej niewypłacalności. Prezes rejestru Sławomir Grzelczak apeluje również do wierzycieli, aby wykazali się większą czujnością i wdrożyli odpowiednie środki zapobiegawcze.

– Wysoka inflacja to ważny sygnał dla wszystkich, żeby reagować szybciej. Rozkładać zobowiązanie na raty, interesować się, czy problemy są przejściowe, przypominać o płatnościach. Jeśli jednak ktoś unika kontaktu i nie płaci, to należy już na wczesnym etapie mobilizować wezwaniem do zapłaty z ostrzeżeniem o wpisie do rejestru dłużników. Jeśli zostanie zignorowane, to nie czekać aż zaległość wzrośnie do kilkunastu tysięcy złotych, lecz wpisywać od razu. Do rejestru dłużników prowadzonego przez BIG można zgłosić osobę, która ma 200 zł zaległości, a firmę z kwotą 500 zł – przekonuje szef BIG InfoMonitor.  

Największe długi w mieszkaniach gminnych

Z przytaczanych przez BIG InfoMonitor statystyk zebranych przez GUS wynika, że najbardziej zadłużone są lokale komunalne. Niepokojące jednak są też wierzytelności w mieszkaniach komunalnych, zakładowych czy z zasobów towarzystw budownictwa społecznego.

„Ze względu na skalę problemu długi ciążące na niemal co drugim mieszkaniu, najwyższy udział w ogólnej kwocie zaległości 6,29 mld zł mają lokatorzy mieszkań należących do gmin – 61,3 proc. Ich średni dług wynosi 9,8 tys. zł. Najwyższą przeciętną zaległość mają jednak dłużnicy z mieszkań zakładowych – 13,8 tys. zł. Przeciętnie najmniejsze zaległości w opłatach za mieszkanie przypadły na zasoby należące do spółdzielni miesz­kaniowych – 1,2 tys. zł i do osób fizycznych w budynkach zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe – 1,4 tys. zł” – czytamy.
 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe