PiS popiera opozycję. Zagłosuje zgodnie w sprawie ważnej dla wszystkich Polaków

  • 07.07.2021, 10:50 (aktualizacja 07.07.2021, 13:28)
  • News4Media
PiS popiera opozycję. Zagłosuje zgodnie w sprawie ważnej dla wszystkich… sejm.gov.pl
Przełomowe decyzje w sprawie wyboru nowego RPO mogą zwiastować, że czwartkowe głosowanie sejmu w końcu przyniesie odpowiedź na pytanie, kto zastąpi Adama Bodnara. Prof. Marcin Wiącek jest obecnie jedynym kandydatem na jego następcę.

Historia wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich zabierała już wiarę w to, że zastępcę Adama Bodnara uda się wybrać przed 15 lipca. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego właśnie tego dnia będzie on musiał pożegnać się ze swoim gabinetem. Do przedsięwzięcia dochodziło już pięciokrotnie, jednak w żadnym z głosowań senatu nie zaakceptowano zgłaszanych przez sejm kandydatur. W środę posłowie kolejny, już szósty raz, zagłosują w tej sprawie.

Niespodziewana zmiana frontu

Większość w sejmie pozwalała PiS „przepchnąć” do senatu własnych kandydatów, nie dając szansy ubiegającym się o stanowisko RPO z ramienia opozycji. Senat jednak pozostał nieugięty i plan partii rządzącej, aby ulokować w biurze przedstawiciela Polaków swojego człowieka, spalił na panewce. Po piątym głosowaniu, w którym Lidia Staroń odpadła z gry o tron rzecznika, obóz rządzący niespodziewanie zmienił front. Prof. Marcin Wiącek, który był wówczas jej rywalem, dziś startuje w wyborach ponownie. Tym razem z poparciem Jarosława Kaczyńskiego. 2 lipca jego kandydaturę zgłosiła grupa posłów, w tym PiS.

Opinia komisji

Prof. Wiącek, w obecnych wyborach, jest jedynym kandydatem na przedstawiciela Polaków w walce o sprawiedliwość. Ponadto popierają go wszystkie kluby, dlatego można spodziewać się, że wkrótce uda się zakończyć batalię o obsadzenie rzeczonego stanowiska. Świadczyć może o tym nie tylko przełomowa decyzja PiS, ale również opinia komisji sejmowej, która we wtorek zarekomendowała ubiegającego się o urząd RPO prawnika (15 głosów za, 1 przeciw, 4 posłów wstrzymało się od głosu). Jest to pierwsza sytuacja, w której wszystkie okoliczności sprzyjają pretendentowi, a na dodatek jego kandydatura jest wolna od konkurencji.

Kolejne głosowanie

Według harmonogramu obrad przedstawionego przez sejm, głosowanie nad wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się w czwartek 8 lipca o godz. 16:00. Jeżeli zgodnie z przewidywaniami prof. Marcin Wiącek zdobędzie większość w głosowaniu, a senat podtrzyma tę decyzję, wkrótce Polacy odetchną z ulgą. Jest to bowiem najważniejszy urząd, który analizuje, czy instytucje państwowe podejmują decyzje dot. obywateli zgodnie z prawem.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe