Co słychać w Olsztynie?

  • 25.03.2021, 17:17
  • Redakcja
cswo-odc-129-nowe-oplaty-smieciowe-i-funkcjonowanie-urzedow-20210325.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Odcinek 129

Od 1 kwietnia bieżącego roku zmienia się w Olsztynie sposób rozliczania opłaty za odbiór śmieci. To wynik ubiegłorocznej decyzji Rady Miasta. Przypominamy: zamiast dotychczasowego pobierania opłaty od zadeklarowanej liczby mieszkańców lokalu, należność za śmieci będzie naliczana na podstawie średniej rocznej ilości metrów sześciennych zużytej wody w gospodarstwie domowym.

„Stało się tak, dlatego że byliśmy zmuszeni do tego, żeby uszczelnić system, ponieważ, niestety, ale z naszych szacunków wynika, że około dwudziestu tysięcy naszych mieszkańców nie płaci za odpady komunalne”

Dzieje się tak, bo - zdaniem Ratusza – właściciele lokali zaniżają liczbę osób faktycznie zamieszkujących nieruchomość. Nowe rozwiązanie pociąga za sobą konieczność wypełnienia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W imieniu mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych będą to robić zarządcy i administratorzy, ale już właściciele domów jednorodzinnych muszą to zrobić we własnym zakresie. Co ważne: średniego zużycia wody za minione 12 miesięcy nie musimy wyliczać sami, gdyż zrobi to za nas Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie w przesłanej nam pocztą informacji.

„Wystarczy tę liczbę pomnożyć przez stawkę osiem czterdzieści, ponieważ osiem czterdzieści, tyle zapłacimy za metr sześcienny zużytej wody i wyjdzie nam taka informacja ile będziemy płacić za wodę.”

Druki deklaracji trafiają już do mieszkańców Olsztyna, można je również znaleźć na stronie czysty.olsztyn.eu i na Biuletynie Informacji Publicznej Olsztyna. Wypełnione deklaracje powinny być złożone do 10 maja bieżącego roku. Możliwe są jednak późniejsze korekty.

„Jeżeli w ciągu roku zmieni się u Państwa liczba osób, które zamieszkują daną nieruchomość i będą Państwo widzieli realne zmniejszenie w zużyciu wody, to warto nam ten fakt również złożyć. Czyli złożyć taką deklarację korygującą i wówczas na tej podstawie i na podstawie nowego średniomiesięcznego zużycia wody otrzymają Państwo po prostu inne rachunki i ta stawka za śmieci będzie Państwu inaczej naliczana”

„Ulgi przysługują dużym rodzinom , a zatem rodzicom z minimum trójką dzieci lub też więcej. Na każdego członka rodziny otrzymają Państwo pięć złotych ulgi ulgi”

„Ulgi otrzymają też osoby, które zdecydowały się złożyć we własnym ogródku kompostownik. To oczywiście dotyczy właścicieli domków jednorodzinnych bądź też kilkurodzinnych, którzy rozliczają się indywidualnie. Jeżeli takie osoby złożą kompostownik wówczas również mogą liczyć na ulgę, to jest czterdzieści groszy za każdy metr sześcienny wody. I taką informację składając deklarację również trzeba nam przedstawić w Urzędzie Miasta”

Deklaracje należy wysłać pocztą lub złożyć osobiście w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta, wchodząc do budynku magistratu od ulicy Ratuszowej.


Sytuacja epidemiczna w Olsztynie wprawdzie już stabilna wciąż jednak jest niepokojąca, szerząca się brytyjska odmiana wirusa grozi kolejnym lockdownem, olsztyński magistrat nie zamyka jednak drzwi przed petentami, lecz prosi o inną – zdalną – formę kontaktu z urzędem.

"Jeżeli mają Państwo profil zaufany to można w prosty sposób przez EPUAP złożyć do nas różnego rodzaju pisma załatwić bardzo wiele formalności."

Które – warto dodać – można załatwić także za pomocą specjalnych platform internetowych uruchomionych przez samorząd Olsztyna

"Są to elektroniczne deklaracje, gdzie możemy złożyć rozmaite pisma oraz elektroniczne płatności Olsztyna, w których to możemy zobaczyć jakie mamy należności wobec gminy – czy podatki mamy uregulowane, czy być może mamy jakieś mandaty, których nie opłaciliśmy np. ze strefy płatnego parkowania czy też z komunikacji miejskiej."

Petenci, którzy nie mogą załatwić w ten sposób sprawy, proszeni są o wcześniejsze telefoniczne umówienie wizyty. Inną formą kontaktu jest możliwość przesłania dokumentów lub wrzucenia ich do urny w urzędzie. Trzeba jednak pamiętać, że dostarczone w ten sposób pisma nieco później trafiają na biurko urzędnika.

"Wszystkie te dokumenty trafiają do kwarantanny, ponieważ są ozonowane także musimy to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem. Ta kwarantanna nie trwa długo . Te pisma na jeden dzień są odkładane za nim faktycznie trafią do obiegu do systemu obiegu dokumentów."

Obecnie w olsztyńskim magistracie około 7% pracowników jest na kwarantannie, izolacji czy zwolnieniu lekarskim. Wielu urzędników pracuje zdalnie – co jak zapewnia rzecznik ratusza – nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego urzędu, lecz zdarzają się sytuacje trudniejsze – mowa o Urzędzie Stanu Cywilnego gdzie nie pracuje aż 2/3 personelu. Obecnie w tym urzędzie można zgłosić jedynie zgon lub urodzenie martwego dziecka, pozostałe sprawy muszą być kierowane do urzędów gmin ościennych. Jest jednak wyjątek – zaplanowany wcześniej ślub.

"Na szczęście jedna z pań kierowniczek jest wciąż zdrowa. Mamy nadzieję, że to się nie zmieni w najbliższym czasie, a zatem te śluby, które były zaplanowane na weekend, to tych młodych mogę uspokoić i ich gości zapraszamy do nas do Urzędu Miasta Olsztyna. No chyba, że sytuacja się zmieni , ale mamy nadzieję, że oczywiście tak nie będzie także te śluby odbędą się zgodnie z planem."

Wszystkim nowożeńcom życzymy szczęścia na nowej drodze życia, lecz obawiamy się że - z powodu grożącego nam w najbliższym czasie całkowitego lockdownu – podróż poślubną trzeba będzie odbyć w późniejszym terminie.

 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe