Co wpływa na decyzje zakupowe i jest motorem napędowym dla mieszkańców?
W Polsce popyt na nowe mieszkania od deweloperów rośnie co roku. Inwestycje rozrastają się praktycznie w każdym zakątku Polski. Ostatni rok był wyjątkowo owocny pod względem nowo oddanych mieszkań. Potwierdzają to dane GUS, liczba oddanych do użytku lokali wyniosła 80,2 tysięcy, co w porównaniu z rokiem wcześniejszym stanowi 30% wzrostu.
Rządowy program Mieszkanie dla Młodych to zdecydowanie największy bodziec do kupna nowego mieszkania. Wszyscy Ci, którzy skorzystali z programu własnego M, mają lub w niedalekim czasie będą mieli możliwość zamieszkania we własnych czterech kątach. Do 2018 roku, póki pula pieniędzy nie zostanie wyczerpana, beneficjenci mogą starać się o dopłaty i poszukiwać idealnego lokum. Powodem do kupna mieszkania jest także chęć zainwestowania środków pieniężnych w pewne źródło. Nisko oprocentowane lokaty, inwestycje w papiery wartościowe, nie zawsze przynoszą upragnione zyski. Kupno mieszkania dla wielu Polaków stało się dochodowym interesem przynoszącym niemały przychód z wynajmu. Zmiany pokoleniowe, które sprawiły, że młodzi ludzie nie boją się korzystać z kredytów i kierują się własną wygodą to trzeci powód, który podnosi popyt na nowe mieszkania.
Czemu mieszkanie od dewelopera?
Zakup nowego mieszkania to decyzja na lata. Wybierając to idealne, bierzemy pod uwagę wiele czynników. Głównym i najważniejszym jest lokalizacja. Weźmy pod uwagę olsztyńskich deweloperów. Budując swoje inwestycje analizują wiele czynników, które później zaowocują przy sprzedaży mieszkań w Olsztynie. Nowe osiedla powstają na terenach zielonych, gdzie mieszkańcy mogą się zrelaksować, korzystać z uroków przyrody, a jednocześnie, bezproblemowo komunikować się z centrum miasta.
Nowoczesne rozwiązania takie jak domofony z funkcją telefonu, zestawy z ekranami, na których sprawdzimy wiadomości e-mail to już typowy standard w budownictwie. Układ nowych mieszkań, estetyka wykończenia, znacznie różnią się od dawnych budynków z wielkiej płyty. Lepszy stan techniczny, standard i komfort przemawiają za wyborem mieszkania w nowej inwestycji.
Coraz więcej osiedli ma charakter zamknięty. Wejścia zabezpiecza się kartami magnetycznymi, a bram pilnują wyspecjalizowani stróże. To już poniekąd standard, że na nasz rewir nie wkroczy ktoś niepowołany. System inteligentnego budynku, nowoczesne domofony z funkcją telefonu, specjalne zestawy z ekranami, na których wyświetlimy wiadomości e-mail, pogodę lub jednym przyciskiem włączymy/wyłączymy światła albo ogrzewanie to powszechnie stosowana przez inwestorów praktyka.
Wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego jesteśmy świadomi sytuacji prawnej nowego mieszkania. Zabezpiecza nas umowa, podpisane akta. Dodatkowo nabywca w przypadku wad fizycznych i prawnych, w większości przypadków, ma udzieloną przez dewelopera rękojmię, zatem nie musi martwić się pękającymi ścianami czy wadliwymi otworami okiennymi. Problem pozostaje wtedy po stronie dewelopera, w tym przypadku, odpowiedzialnego za usterki i wszelkie wady, które „wyjdą” po zakupie mieszkania. Na koniec warto wspomnieć, że kupując mieszkanie w nowej inwestycji, jesteśmy zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% ceny transakcji.
Ceny na olsztyńskim rynku nieruchomości
Raport dotyczący rynku pierwotnego stworzony przez Narodowy Bank Polski nie odnotował niepokojących wzrostów cen. Koszt nowego mieszkania w Olsztynie przeciętnie wynosi ponad 4 tysiące złotych za metr kwadratowy. Jak przekłada się to zatem na poszczególne metraże mieszkań?
- Zaczynając od kawalerki o powierzchni 36 m kw., całkowity koszt wyniesie ok. 165 tys. złotych, czyli 4660 za metr.
- Za dwa pokoje o wielkości 54 m kw. zapłacimy 238 tys. złotych co daje nam cenę 4400 za metr.
- Mieszkanie 3- pokojowe, z metrażem 70 m kw. to koszt ok 300 tys. złotych.
Poznaj oferty nowych mieszkań w Olsztynie. Sprawdź aktualne promocje!
Co będzie dalej z olsztyńskim rynkiem nowych nieruchomości?
Przewidywania ekspertów mówią o tym, że liczba nowo budowanych mieszkań będzie stale rosnąć. Rynek się stabilizuje a wraz ze wzrostem liczby rozpoczynanych inwestycji, wzrośnie też liczba budynków oddanych do użytku. Najświeższe informacje GUS, przedstawiły wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego na przełomie dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku. Niespodziewanie okazało się, że jest to okres rekordowy pod względem wydanych pozwoleń na budowę. Wyniki te, na pewno znajdą odzwierciedlenie w ilości inwestycji olsztyńskich deweloperów.
Artykuł opracowany przez redakcję portalu RynekPierwotny.pl - największej bazy nowych mieszkań i domów w internecie.
Artykuł sponsorowany