Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 lipca 2025 02:19
Reklama

Ceny mieszkań są od teraz jawne. Duża zmiana dla deweloperów

Weszły w życie przepisy o jawności cen mieszkań. Teraz deweloperzy maja obowiązek publikować ceny ofertowe. Przepisy będą jednak wchodzić w życie stopniowo.
Podziel się
Oceń

Ustawa o jawności cen zaczęła obowiązywać 11 lipca. Zobowiązuje ona deweloperów – przypomnijmy – do publikowania na swoich stronach internetowych cen ofertowych mieszkań i domów.

– Polski Związek Firm Deweloperskich od początku popierał wprowadzenie obowiązku publikowania cen ofertowych mieszkań. Jesteśmy zwolennikami transparentności i uczciwej konkurencji – mówi Bartosz Guss, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). – Klienci mają prawo znać pełne koszty zakupu nieruchomości, a jawność cen wspiera podejmowanie świadomych decyzji. 

Pełna jawność cen obowiązkiem od 11 września

Ale uwaga – PZFD przypomina, że obowiązek publikacji cen dla większości inwestycji zacznie działać od 11 września 2025 r. Co to znaczy?

Że wejście w życie ustawy – wyjaśnijmy – przewidziano w dwóch etapach. Dlatego klienci mogą zauważyć różne tempo wdrażania zmian. Pełna jawność cen – jak podkreśla związek – stanie się obowiązkiem od 11 września. 

Dwumiesięczny okres przejściowy dotyczy projektów, w których sprzedaż rozpoczęła się przed 11 lipca. PZFD sugeruje, aby deweloperzy, którzy nie są objęci obowiązkiem od 11 lipca, informowali o tym klientów na swojej stronie internetowej.

Co się zmieni?

Nowe przepisy – jak czytamy na stronie PZFD – nakładają na deweloperów obowiązek informowania o:

  • cenie metra kwadratowego powierzchni użytkowej każdego oferowanego lokalu (mieszkania i domu),
  • cenie pomieszczeń przynależnych (np. komórek lokatorskich czy boksów rowerowych) lub miejsc postojowych,
  • wszystkich dodatkowych kosztach związanych z zakupem nieruchomości, które nabywca będzie zobowiązany ponieść na rzecz dewelopera.

Informacje te muszą być zamieszczane od momentu opublikowania ofert po rozpoczęciu sprzedaży, a w przypadku prowadzenia tzw. przedsprzedaży – przed zawarciem pierwszej umowy rezerwacyjnej.

Wszystkie informacje muszą być publicznie dostępne na stronie internetowej firmy, w miejscu umożliwiającym ich łatwe odnalezienie przez klienta. 

A to oznacza, że jeśli ceny są publikowane wyłącznie na portalach ogłoszeniowych lub stronach pośredników, nie spełnia to wymogów ustawy.

Nowe przepisy nie obejmują lokali usługowych

– To istotna zmiana, która uporządkuje sposób komunikowania cen na rynku  podkreśla Przemysław Dziąg, zastępca dyrektora generalnego PZFD. 

I dodaje, że: – Już teraz wielu deweloperów prezentuje ceny na swoich stronach, ale nowe przepisy tworzą jednolity standard, zrozumiały dla wszystkich. To korzystne zarówno dla klientów, jak i dla firm, które chcą działać na jasnych zasadach.

Nowe przepisy nie obejmują natomiast lokali usługowych (przeznaczonych pod działalność handlową, usługową czy biurową), a także lokali przeznaczonych pod najem krótkoterminowy (np. aparthotele, condo-hotele).

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama