Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 lipca 2025 04:50
Reklama

Zdrowiej w szkole. To ma zniknąć ze sklepików i będą konkretne przepisy

Ministerstwo Zdrowia zamierza w końcu skończyć ze sprzedażą kawy w szkołach. Bo okazuje się, że to w Polsce całkiem powszechne. Zmian ma być i mają dotyczyć też kanapek i drożdżówek.
Podziel się
Oceń

Jeżeli ktoś nie ma dzieci w szkole, to może teraz przeżyć szok, bo normalnie bez przeszkód jest tam sprzedawana kawa. – Doświadczyłem tego, jak córka dwa lata temu poszła do LO. Zaczęła opowiadać, że śmiało można w szkole kupić kawę. Albo z automatu, albo w szkolnym sklepiku z przekąskami. I nikt nie sprawdza wieku klientów – mówi pan Paweł.

Kawa to problem?

Mężczyzna dodaje, że w domu 16-latce nie pozwala pić kawy. - Co robi poza domem... Pełnej kontroli nie mam – przyznaje i zastanawia go, czemu nastolatek kawę w szkole można kupić, a napoju energetycznego w sklepie nie.

Nie jest żadną tajemnicą, że kofeina jest w jednym i drugim. A jej nadmiar faktycznie szkodzi – analizuje ojciec uczennicy. 
Będzie zakaz

I właśnie na tego typu obiekcje i zgłoszenia reaguje Ministerstwo Zdrowia. Przygotowało projekt rozporządzenia, dotyczącego kawy w szkole.

- Rozporządzenie obejmie wszystkie jednostki systemu oświaty, w tym szkoły podstawowe, ponadpodstawowe oraz przedszkola. – wyjaśnia onet.pl i tłumaczy, że przepisy dotyczą wyżywienia w takich miejscach asortymentu szkolnych sklepików.

Będą przepisy

- Lista produktów, które będą mogły być sprzedawane w szkołach i przedszkolach, jest ściśle określona. Znajdą się na niej m.in. pieczywo, kanapki, sałatki, mleko, produkty mleczne, napoje roślinne, warzywa, owoce, orzechy, nasiona oraz soki i koktajle bez dodatku cukru – czytamy a produkty mają spełniać normy zawartości cukru, soli i tłuszczu.

I będzie też zaraz sprzedaży kawy. „Przepis ten jest odpowiedzią na postulaty rodziców, opiekunów dzieci i młodzieży oraz osób zarządzających placówkami oświatowymi zgłaszane do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które wyrażają zaniepokojenie w związku z zauważoną wzmożoną ilością spożywania kawy lub ryzykiem spożycia jej przez małe dzieci" – tłumaczy MZ w uzasadnieniu projektu.

Zmiany mają wejść w życie 1 września 2026 roku.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama