Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 czerwca 2025 14:24
Ważne:
  • Dnia 17.06.2025 r. od godz. 22:30 do godz. 04:30 w związaku z rozbudową sieci wodociągowej, dostaw wody zostaną pozbawione budynki w następujących lokalizacjach: osiedle Gutkowo, ul. Bałtycka: 89,91A-91H,92,93,93a,95,100,116, Gutkowo, Wilimowo: 9,10,10a,11,11A-11L, Łupstych, Mały Łupstych, Wyszkowo.
Reklama

Polskie firmy odczułyby nagłe zniknięcie obcokrajowców z rynku

Co piata firma zatrudniająca obcokrajowców odczułaby ich nagłe zniknięcie. Dla 20 proc. przedsiębiorstw oznaczałoby to utratę ciągłości działania.
Podziel się
Oceń

Na koniec marca 2025 – jak podaje Tygodnik Gospodarczy PIE (Polski Instytut Ekonomiczny) – liczba ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców wynosiła 1 210 027 osób. W latach 2022-2024 ich liczba wzrosła o 33 proc.

W szczegółach wygląda to następująco: 94 proc. pracujących w Polsce cudzoziemców jest zatrudnionych na umowę o pracę, umowę-zlecenie lub umowę agencyjną. Pozostali prowadzą działalność gospodarczą.

W ilu firmach pracują cudzoziemcy?

PIE sprawdziła, ilu cudzoziemców pracuje teraz w polskich firmach. W 500 ankietowanych około jedna trzecia zatrudnionych to cudzoziemcy. Z tego połowa to duże przedsiębiorstwa, niewiele mniej, bo 47 proc. – średnie. W małych firmach cudzoziemcy stanowią 35 proc.

Według ustaleń PIE, najczęściej pracują oni:

  • w branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka – 46 proc.,
  • w przemyśle – 40 proc.,
  • w budownictwie – 36 proc.,
  • w handlu i usługach – po 23 proc.  

Cudzoziemcy zapełniają luk kadrowe

Jak poradziłyby sobie te firmy, gdyby nagle z rynku zniknęli obcokrajowcy? – PIE zapytała  ankietowane firmy. Otóż dla wielu z nich miałoby to poważne konsekwencje. 

Co piąte przedsiębiorstwo poważnie by to odczuło. Poradziłoby sobie z tym zaledwie 13 proc. – zastąpiliby ich polskimi pracownikami. 

Ponad jedna trzecia badanych firm nie mogłyby realizować zamówień. Prawie tyle samo musiałaby ograniczyć swoją działalność lub zrezygnować z części usług. Zwłaszcza w budownictwie i branży TSL. Dla blisko 20 proc. firm produkcyjnych i TSL brak cudzoziemców oznaczałby utratę ciągłości działania.

„Cudzoziemcy odgrywają istotną rolę na polskim rynku pracy” – czytamy  w najnowszym Tygodnik Gospodarczym PIE. Według OECD „cudzoziemcy odgrywają kluczową rolę w zapełnianiu luk kadrowych w zawodach deficytowych, zwłaszcza w krajach o rosnących potrzebach zatrudnieniowych, np. w Polsce”.

 

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama