Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 12 maja 2025 13:23
Reklama

CIT Estoński - na czym polega i kogo dotyczy?

  • 09.05.2025 14:00
CIT Estoński - na czym polega i kogo dotyczy?

Prowadząc firmę, prędzej czy później zadasz sobie pytanie na temat możliwości optymalizacji podatku. Jeśli zależy Ci na rozwoju firmy i nie chcesz od razu oddawać dużej części zysków Urzędowi Skarbowemu, to dowiedz się, czym jest estoński CIT. To rozwiązanie, które może okazać się dla Ciebie dobre, jeśli myślisz o inwestowaniu w rozwój swojego przedsiębiorstwa, zamiast wypłacać zyski na bieżąco. Na czym więc polega CIT Estoński i komu dokładniej przysługuje? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu, który powstał we współpracy z Weroniką Ozdobińską - wykładowcą szkoleń z CIT-u Estońskiego.

Co to jest CIT estoński?

Estoński CIT, oficjalnie znany jako ryczałt od dochodów spółek, to alternatywny sposób opodatkowania firm. System działa w Polsce od 2021 roku. Nazwa pochodzi od Estonii - kraju, który jako jeden z pierwszych wprowadził system pozwalający na odroczenie płatności podatku dochodowego do momentu wypłaty zysków wspólnikom. W praktyce oznacza to, że firma nie płaci CIT-u, dopóki reinwestuje zyski. Może je przeznaczyć na różne cele, np. na nowe maszyny, zatrudnienie, marketing czy rozwój produktów. Dopiero w chwili, gdy wspólnicy wypłacą sobie dywidendę, pojawia się obowiązek podatkowy. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy zyskują większą płynność finansową i realne wsparcie w rozwoju działalności.

Kto może skorzystać z CIT-u estońskiego?

 Nie każda firma ma jednak możliwość skorzystania z tego rewolucyjnego systemu opodatkowania. Estoński CIT możliwy jest dla:

  • spółek z o.o., spółek akcyjnych, spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych,
  • podmiotów, których wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne,
  • firm zatrudniających co najmniej 3 osoby na umowę o pracę (lub równoważnik),
  • przedsiębiorstw, które nie posiadają udziałów w innych spółkach,
  • firm, które osiągają przychody do 100 mln zł rocznie (limit powiększony o VAT).

Podmioty, które prowadzą działalność finansową (zaliczają się do nich m.in. banki, firmy pożyczkowe, instytucje ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne) nie mają możliwości skorzystania z takiej formy opodatkowania.

Ile konkretnie wynosi CIT estoński?

Stawki podatkowe różnią się w zależności od tego, czy firma jest małym podatnikiem (z przychodami do 2 mln euro), czy nie. Stawki CIT-u estońskiego prezentują się w następujący sposób:

  • 10% dla małych podatników i firm rozpoczynających działalność,
  • 20% dla pozostałych firm.

Gdy dochodzi do wypłaty dywidendy, należy uwzględnić także podatek od zysków kapitałowych (19%), płacony przez wspólników. 

W efekcie, łączna efektywna stawka opodatkowania (firma + wspólnicy) wynosi ok. 20% dla małych podatników (dzięki możliwości zaliczenia części podatku) oraz ok. 25% dla większych firm.

Dlaczego warto zainteresować się estońskim CIT?

Przy tej formie opodatkowania można utrzymać większą płynność finansową. Nie trzeba oddawać części zysków US każdego miesiąca. Do tego jest również brak podatku od zysku, jeżeli nie będzie on wypłacony. Nie trzeba również wyliczać dochodu podatkowego w tradycyjny sposób. Przy odpowiednim zarządzaniu finansami można liczyć na efektywne opodatkowanie. Każdy przedsiębiorca będzie miał możliwość zapewnienia sobie stabilnego rozwoju.

Komu najbardziej opłaca się estoński CIT?

 Firmy produkcyjne, które inwestują w park maszynowy, mają możliwość skorzystania na estońskim CIT. Do tego są również spółki IT, które rozwijają nowe usługi i zatrudniają specjalistów. Oni również skorzystają na takim systemie podatkowym. Do grona przedsiębiorstw, które na CIT są w stanie dużo zyskać, zalicza się również biznesy działające modelu B2B z niską potrzebą konsumpcji zysków przez wspólników; spółki zatrzymujące zyski na przyszłe projekty lub ekspansję oraz firmy, które szukają narzędzia do legalnej optymalizacji podatkowej.

Dzięki prostym zasadom, odroczeniu podatku i niskim stawkom Estoński CIT może być realnym wsparciem w prowadzeniu biznesu - zwłaszcza jeśli firma chce inwestować w rozwój. Warto jednak przeanalizować swoją sytuację z księgowym lub doradcą podatkowym. Tak, aby mieć pewność, że zmiana systemu podatkowego faktycznie będzie korzystna dla danego przedsiębiorstwa. Dobrze zaplanowana zmiana podatkowa może przynieść wymierne korzyści już w pierwszym roku.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama