Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 22:22
Reklama Advertisement

W tych miejscach fotaradary mają żniwo. Kierowcy wpadają jeden po drugim

Fotoradary to utrapienie kierowców, ale też jedno z najważniejszych narzędzi poprawiających bezpieczeństwo. I pracy im nie brakuje.
Podziel się
Oceń

Według danych Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) na polskich drogach działa obecnie 471 fotoradarów oraz 70 systemów odcinkowego pomiaru prędkości. Dodatkowo jest monitorowanych 46 skrzyżowań i 4 przejazdy kolejowe. 

Gdzie fotoradary działają szczególnie intensywnie?

Wszystkie urządzenia są zainstalowane w miejscach o podwyższonym ryzyku wypadków i są odpowiednio oznakowane. Pomimo to wielu kierowców ignoruje ostrzeżenia i przekracza prędkość. 

Dane Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wskazują, że w 2024 roku najwięcej wykroczeń w Polsce zarejestrował fotoradar w Świdniku na al. Tysiąclecia – aż 21 044 naruszenia przepisów. 

Drugie miejsce zajął fotoradar w Rudzie Śląskiej na al. Powstań Śląskich, który zarejestrował 10 770 przypadków przekroczenia prędkości.

Na kolejnych miejscach znalazły się fotoradary w:

  • Wanatach,

  • Bierunie,

  • Gliwicach,

  • Solcu Kujawskim,

  • Warszawie,

  • Wałbrzychu,

  • Łazach,

  • na trasie Mniów – Raszówka.

Regionalne różnice w liczbie wykroczeń

Po przeanalizowaniu danych według województw można zauważyć znaczne różnice w liczbie wykroczeń i aktywności fotoradarów.

Najbardziej zapracowany fotoradar działa w woj. lubelskim. Odnotował on ponad 21 tys. przypadków łamania przepisów. Śląskie, z drugim na liście urządzeniem, miało wynik o około połowę niższy. Na ostatnie miejsce podium trafił Solec Kujawski (woj. kujawsko-pomorskie) z 9470 wykroczeniami. 

Na czwartym miejscu znalazło się woj. mazowieckie (fotoradar w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 239), zarejestrował on 9176 wykroczeń. Top 5 zamknął Wałbrzych, ul. Wieniawskiego (8962 wykroczenia).

Na końcu zestawienia znalazło się Podlasie (Chodorówka Nowa). Tamtejszy fotoradar zarejestrował 2433 wykroczeń.

Średnia prędkość przekraczana o 22 km/h

Według systemu CANARD średnie przekroczenie prędkości w 2024 roku wyniosło 22 km/h. Oznacza to, że większość kierowców łamiących przepisy mieściła się w przedziale 21–25 km/h ponad dozwoloną prędkość. 

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem takie wykroczenie skutkuje mandatem w wysokości 300 zł.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama