Jakość obrazu, czyli co? Składa się na nią wiele parametrów – począwszy od kontrastu i nasycenia barw, aż po jakość podświetlenia, rozdzielczość oraz szerokość kątów widzenia. Czynnikiem, który ma kluczowy wpływ na komfort i przyjemność oglądania telewizji jest zaś typ ekranu, jaki jest w nim zastosowany. Do wyboru mamy obecnie ekrany LED (w tym QLED), LCD oraz OLED.
Telewizor LCD: ekonomiczne rozwiązanie dla niewymagających
Ekrany LCD znamy od kilku dekad. Te pierwsze, montowane choćby w kalkulatorach czy zegarkach elektronicznych, były monochromatyczne. Stosowane obecnie zapewniają pełną paletę dobrze nasyconych barw. Ciekły kryształ, który jest podstawowym „budulcem” ekranu, aby wygenerował obraz, potrzebuje podświetlenia. Dziś wykorzystuje się w tym celu lampy CCFL, które de facto oświetlają piksele, które są generowane na ekranie. Światło – białe lub (w technologii QLCD) niebieskie – przechodzi przez polaryzatory, a następnie dociera do piksela na ekranie.
Zalety, jakimi wyróżnia się telewizor z ekranem w tej technologii, to:
- stosunkowo niska cena,
- dobre kąty widzenia – czasem nawet nieco szersze niż w telewizorach LED.
Z drugiej strony technologia spisuje się bez zarzutu jedynie w domyślnej rozdzielczości obrazu, próba zmiany jej na inną może spowodować utratę nasycenia kolorystycznego obrazu. Należy też pamiętać, że czas reakcji ekranu LED może być wysoki, a wówczas obraz będzie się delikatnie rozmywał podczas dynamicznych scen.
Telewizor LED – postaw na wyrazistość barw
Technologia LED w ostatnich latach zyskuje na popularności i obecnie jest najchętniej wybieraną. LED to kolejny krok w rozwoju ekranów LCD. Tu nie jest już dodatkowe podświetlenie diod – one same generują światło, a w efekcie widz cieszy się bardzo wysokim kontrastem obrazu i intensywnymi barwami. Ekran wyróżnia również szybki czas reakcji niż ten oferowany przez telewizory LED, koniec więc z nieodpowiednią ostrością przy dynamicznych scenach pościgów czy podczas grania w gry.
Dużą zaletą telewizorów LED jest również bardzo dobry stosunek jakości do ceny – widoczny, zwłaszcza gdy klient zdecyduje się np. na polski telewizor LED marki Manta, dostępny także z funkcjami Smart TV.
Wada? Nieco węższe kąty widzenia niż telewizory LED. Niemniej jednak, sama jakość obrazu wydaje się być na nich lepsza.
OLED – technologia przyszłości
Szukasz telewizora, który zapewni Ci najlepszą jakość wrażeń, także podczas grania w gry o bardzo zaawansowanej grafice czy oglądania filmów w jakości 4K? Odpowiedzią na Twoje potrzeby będzie ekran OLED. W ekranach tego typu telewizorów zastosowano tzw. organiczne diody LED, które samodzielnie emitują światło. Efekt? Perfekcyjny kontrast kolorystycznie, prawdziwie głęboka czerń i bardzo naturalna kolorystyka. Ale uwaga! Diody OLED dość szybko się wypalają i po kilku latach na ekranie mogą się pojawić trwałe powidoki – choć producenci nieustannie dopracowują tę technologię. Warto też pamiętać, że zakup telewizora OLED to niemała inwestycja, na którą nie każdy może (lub chce) sobie pozwolić.
Jaki zatem telewizor wybrać? Podejmij decyzję, kierując się własnymi potrzebami i oczekiwaniami.