Wiertarko-wkrętarka - co to za urządzenie?
Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie o szerokim wachlarzu zastosowań w domu, warsztacie lub garażu. Narzędzia z powodzeniem można używać do wkręcania oraz wykręcania śrub czy wkrętów. Urządzenie posłuży również do trwałego połączenia elementów, których montaż polega na użyciu specjalistycznych wkrętów. Silniejsze modele wiertarko-wkrętarek polecane są do wiercenia, najlepiej spiszą się do przy pracach przy bardziej miękkich materiałach, jak drewno, tworzywa sztuczne lub tynk. Najczęściej funkcję wiercenia wykorzystuje się do tworzenia otworów w drewnie i materiałach drewnopochodnych.
Jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać do użytku domowego ?
Jeżeli jesteś osobą, która lubi samemu wykonać pewne czynności techniczne w domu, naprawcze lub montażowe lub, gdy jesteś początkującym majsterkowiczem powinieneś wziąć pod uwagę takie parametry urządzenia jak:
- Moc - im większa moc urządzenia tym dłuższe jego działanie bez przegrzewania się. Moc wiertarki ma również wpływ także na to, że będzie łatwiej wykorzystać ją do wiercenia w różnych materiałach. Zbyt słaba wiertarko-wkrętarka nie poradzi sobie z wykonaniem otworu w litym kawałku drewna.
- Moment obrotowy - jest on wyznacznikiem siły, z jaką będą wkręcane lub wykręcane wkręty, a także głębokość na jakiej zostaną osadzone. Moment obrotowy jest podawany w Nm.
- Napięcie - wiertarko-wkrętarki o napięciu 3,5-5,0 V dobrze sprawdzą się w mieszkaniach lub przy prostych czynnościach montażowych, gdzie nie jest wymagana wielka siła. Modele o napięciu powyżej 6,0V do 10 V nadają się już do drobnych zadań montażowych. Najmocniejsze wiertarko-wkrętarki, które mogą pracować w trybie ciągłym, do tego w różnych materiałach to modele powyżej 10 V.
- Liczba biegów - obowiązkowo powinny to być minimum dwa biegu. W takim przypadku bieg pierwszy jest przeznaczony do wkręcania, drugi z nich jest odpowiedzialny za szybkie obroty, co można wykorzystać do wiercenia.
- Waga - lżejsze urządzenia to większa wygoda w trzymaniu ich w ręku. Ma to znaczenie szczególnie, gdy pracujemy z urządzeniem dłuższy czas. Nie mówiąc o sytuacji, gdy wkręcamy coś na wysokości i przez dłuższy okres mamy ręce uniesione nad głową.
- Obudowa - urządzenia, które są zaprojektowane w kształcie litery T najlepiej sprawdzą przy wkręcaniu i wykręcaniu. Druga kategoria czyli, te które przypominają literę P polecane są przy wierceniu otworów.
W domowym użytku dobrze sprawdzą się proste wiertarko-wkrętarki akumulatorowe. W przypadku tego rodzaju urządzeń, trzeba mieć na uwadze także dodatkowe parametry. Rodzaj akumulatora, czas jego pracy a tym samym ładowanie. Wiertarko-wkrętarki w szerokiej ofercie dostępne są w ofercie sklepu z narzędziami phuabc.com.pl.
Wiertarko-wkrętarka – który model wybrać?
Oprócz wyżej opisanych wiertarko-wkrętarek, na półkach sklepowych można znaleźć także takie modele, które są wyposażone w funkcję udaru. Dzięki niemu możliwe będzie wiercenie także w twardych materiałach, takich jak cegły lub beton. Niektóre firmy sprzedają produkty, których akumulatory pasują do innych narzędzi tej samej marki. Można w takim przypadku nabyć wiertarko-wkrętarkę z akumulatorem a osobno latarkę lub sprężarkę bez akumulatora. Warto zwracać uwagę także na wiertarko-wkrętarki z dwoma szybko wymiennymi uchwytami. Bardzo ułatwia to pracę, gdy jeden uchwyt odpowiada za wiercenie otworu, zaś drugi za wkręcanie wkrętów. Przydatną funkcją jest również wskaźnik zużycia akumulatora, który pozwala w każdej chwili kontrolować zużycie prądu i planować jego pracę.