Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 5 maja 2025 03:44
Reklama Advertisement

Polak na wczasach – jak wypoczywamy?

Wakacyjny wypoczynek to dla każdego bardzo ważny i potrzebny czas. Bez względu na to, czy jest to osoba pracująca na etacie, studiująca, czy w podeszłym wieku. Jak w tym roku będą wyglądały wakacje Polaków? Co mówią statystyki? Stać nas na urlopy?
  • 24.08.2018 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Polak na wczasach – jak wypoczywamy?

Urlop Polaka w liczbach

Do cyklicznych badań Polaków, których celem jest zrozumienie decyzji i zachowań finansowych konsumentów należy Barometr Providenta. Jedna z analiz zrealizowana została pod koniec maja tego roku na ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 15+. Wyniki badań pokazały, jak będą najprawdopodobniej wyglądały tegoroczne wakacje naszych rodaków.

Nad wodę, czy w góry?

Nie jest to żadnym zaskoczeniem, ale w roku 2018 najpopularniejszym miejscem będzie polskie morze. Tak zagłosowało aż 34 proc. badanych. W tej grupie znalazło się najwięcej rodzin. Ci, którzy nie są jeszcze w stałych związkach, preferowali tymczasem podróże zagraniczne. Nieco mniej osób, bo jedynie 23 proc. wyjedzie w góry. Tylko 14 proc. badanych zatrzyma się w agroturystykach. Co ciekawe, najmniejszym zainteresowaniem cieszą się Mazury, było to tylko 8 proc. badanych.

Ile wydamy na swoje wakacje?

W tym roku Polacy zamierzają przeznaczyć na wakacje mniej pieniędzy niż w roku ubiegłym. Prawie połowa ankietowanych, czyli 40 proc. wyda średnio 2732 zł na swój urlopowy wyjazd. Rodziny z dziećmi zamierzają poświęcić na ten cel trochę więcej, około 3000 zł. Najmniej na wakacje przeznaczą osoby wychowujące samotnie jedno dziecko i będące w podeszłym wieku.

Skąd bierzemy pieniądze na wakacje?

Część osób, a konkretnie ci, którzy są jeszcze na utrzymaniu rodziców i osoby starsze będą korzystać z pieniędzy swoich bliskich. Reszta zamierza oszczędzać gotówkę na wyjazd. Połowa badanych potrzebuje na to aż pół roku, natomiast 41 proc. cały rok. Pozostali skorzystają z bieżących dochodów. Inną drogą jest zdecydowanie się na pożyczkę online z krótkim terminem spłaty. Taką z niskim oprocentowaniem, którą będzie można zwrócić w kilka miesięcy.

Jak długo będziemy na urlopie?

Wyniki badań pokazują, że w tym roku aż 38 proc. planuje długi urlop, taki, który potrwa około dwóch tygodni. Na wypoczynek trwający więcej dni zamierza się wybrać jedynie 5 proc. respondentów. W grupie osób, które w tym roku nie wyjadą na wakacje, znajdują się osoby starsze i w trudnej sytuacji finansowej. I, co ciekawe, te z przedziału 40-59 lat.

Czy te prognozy się sprawdzą?

O tym, czy wyniki przeprowadzonej ankiety pokryły się z rzeczywistością, dowiemy się dopiero jesienią. Wtedy też podsumujemy nasze rzeczywiste wydatki. Już teraz wiadomo jednak, że warto korzystać z urlopów, bo dzięki nim mamy więcej energii. A to, że jesteśmy zrelaksowani, rzutuje na nasze pozytywne nastawienie i dobre kontakty z otoczeniem. Ważne jest także, że tak naprawdę nic nie zastąpi nam czasu spędzonego z rodziną na wakacjach.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama