Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 5 maja 2025 12:08
Reklama

Auto firmowe na kredyt samochodowy czy w leasingu?

Samochód jest niezbędny do prowadzenia wielu różnych działalności gospodarczych, dlatego przedsiębiorcy szukają sposobów na sfinansowanie zakupu pojazdu. Najpopularniejsze są kredyty samochodowe i leasing. Które z tych rozwiązań warto wybrać i kiedy?
  • 12.09.2018 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Auto firmowe na kredyt samochodowy czy w leasingu?

Kredyt samochodowy - kiedy się opłaca?

Kredyt samochodowy jest polecany przedsiębiorcom, którzy chcą kupić niedrogie auto, zwłaszcza używane. Za pomocą kredytu samochodowego dla firm można sfinansować zakup auta osobowego lub ciężarowego zarówno od dealera, jak i od osoby prywatnej lub innej firmy. Banki z reguły udzielają kredytów samochodowych na pojazdy, które mają nie więcej niż 8-10 lat, jednak jest to więcej niż w przypadku leasingu - leasingowane są zwykle pojazdy nowe lub mające do 2-3 lat.

Raty kredytu samochodowego stanowią koszt uzyskania przychodu w firmie, jednak jako tarcza podatkowa lepiej działa leasing. Wybierając kredyt samochodowy, powinno się skupiać na innych jego zaletach, a także na potrzebach przedsiębiorstwa - często samochód, który jest potrzebny w firmie, nie może być leasingowany. Aby znaleźć szybko tani kredyt na auto firmowe, warto skorzystać z narzędzia takiego jak porównywarka kredytów samochodowych www.lowcakredytow.pl. Dzięki niemu, w ciągu kilku sekund porówna się różne oferty i wybierze się najtańszą z nich lub wiążącą się z dodatkowymi korzyściami dla firmy.

Leasing - dobre rozwiązanie nawet dla nowych firm

Leasing jest przyznawany na innych zasadach niż kredyt samochodowy, gdyż może go otrzymać firma, które nie posiada zdolności kredytowej. Oznacza to, że leasing może być udzielony nawet po otwarciu działalności, przed wykazaniem zysków - co prawda, będzie to rozwiązanie dość drogie, jednak możliwe. Leasing podobnie jak kredyt samochodowy wiąże się z płaceniem comiesięcznych rat, jednak odmienny jest sposób ujmowania ich w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. Korzystanie z leasingu sprawia, że można skorzystać z tarczy podatkowej, czyli znacząco obniżyć wysokość podatku należnego i powiększyć zyski przedsiębiorstwa.

Atutem leasingu jest możliwość zmieniania samochodu firmowego co kilka lat. Auto można wykupić po zakończeniu umowy, jednak większość przedsiębiorców decyduje się na wzięcie kolejnego leasingu i wymianę pojazdu na nowy. Takie rozwiązanie sprawia, że firmowa flota jest sprawniejsza, rzadziej się psuje i lepiej odpowiada na potrzeby przedsiębiorstwa. Niestety, nie każdy pojazd może być leasingowany, dlatego zakup niektórych samochodów jest możliwy jedynie na kredyt.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama