Zacznij od kosztorysu - jak go oszacować i przygotować?
Planując remont mieszkania warto zacząć prace od opracowania planu i wstępnego kosztorysu. Powinny znaleźć się na nim wszelkie potrzebne narzędzia i materiały, które będą nam potrzebne do jego wykonania. Chcąc dokładnie policzyć jaką ilość materiałów będziemy potrzebowali - farby, panele podłogowych, tapety, wykładziny, musimy dokonać dokładnego pomiaru pomieszczeń. Posiadając takie informacje możemy dopiero rozpocząć poszukiwania materiałów, które zmieszczą się w budżecie zaplanowanym na prace remontowe.
Pamiętajmy jednak, że remont często wymusza nieplanowane inwestycje, dlatego może okazać się że będziemy potrzebowali większej sumy pieniędzy niż zaplanowaliśmy. Warto uwzględnić pewną rezerwę finansową, w niektórych przypadkach remont może być nawet o 20 % droższy niż wskazują na to wstępne kalkulacje. W innym wypadku pozostanie nam jedynie przeciągnięcie remontu w czasie lub zaciągnięcie pożyczki pozabankowe na raty bądź kredyt, które okazują się pomocnym rozwiązaniem, gdy napotykają nas nieplanowane wydatki - sprawdź na https://www.wonga.pl/pozyczka-pozabankowa-na-raty
Nie kupuj na wyrost
W sklepach budowlanych możesz prosić o wyliczenie potrzebnej ilości produktów jeśli samodzielnie planujemy przeprowadzić remont w swoim mieszkaniu. Nie warto kupować na zapas materiałów budowlanych, mają one często krótki termin ważności, w dodatku ich nadwyżkę można zwrócić z powrotem do sklepu. Najwygodniejszą formą zakupu jest dokument WZ, czyli „otwarty” rachunek, który można zmieniać do momentu wystawienia faktury VAT.
Odliczenie kosztów
Decydując się na remont mieszkania, warto się zorientować, czy przysługuje nam zwrot części podatku VAT od zakupionych materiałów lub ulga remontowa. Jeśli wynajmujemy mieszkanie, warto dopytać właściciela, czy zgodzi się pokryć część kosztów w zamian za podniesienie standardu lokalu. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej faktura VAT może być wliczona w koszty działalności, jako doinwestowanie środka trwałego, a co za tym idzie, podniesienie kosztów amortyzacji.
Jak zaoszczędzić na remoncie?
Chcąc zaoszczędzić na remoncie i materiałach potrzebnych do jego przeprowadzenia, warto porównać ich ceny między sklepami budowlanymi. Zdarza się, że cena tego samego towaru może różnić się nawet o kilkanaście procent. Wygodne i sprawne zakupy oferują sklepy internetowe z materiałami budowlanymi. Miejmy, jednak na uwadze, że w tym przypadku niższą cenę towaru może kompensować droga wysyłka. Materiały budowlane to produkty ciężkie, dlatego e-sklepy zajmujące się handlem internetowym decydują się na bezpłatną wysyłkę dopiero przy zamówieniach sięgających kilku tysięcy złotych.
Kolejnym krokiem jest wybór wyspecjalizowanej ekipy remontowej, która zajmie się naszym remontem. Warto zebrać bazę ofert i wybrać taką, której śmiało będziemy mogli powierzyć prace remontowe. Negocjowanie cen przy wyborze firmy budowlanej również może nieco obniżyć nasze wydatki. Część prac remontowych nie wymaga wynajmowania wyspecjalizowanej ekipy, dlatego z powodzeniem wykonamy je samodzielnie. Przykładem jest malowanie ścian o ile nasze nawierzchnie nie wymagają skomplikowanego remontu, a jedynie drobnego odświeżenia. Malowanie ścian bywa czasochłonne, potrzebne do tego zadania będą również akcesoria takie jak: farba, wałek, pędzel, preparat gruntujący czy folia ochronna. Stawka malarza to średnio 10 zł/m². Nie jest to dużo, jednak za pomalowanie wszystkich ścian i sufitów we wnętrzach naszych mieszkań z pewnością uzbiera się znacznie większa kwota.
Innym skutecznym pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy jest samodzielne układanie paneli podłogowych. Wykonane samemu pozwoli skutecznie zaoszczędzić koszty robocizny wynajętej ekipy budowlanej. Typowy fachowiec pobrałby opłatę oscylującą wokół 18 zł/m².
Kolejna rzecz na której możemy zaoszczędzić to dokładne zaplanowanie zakupu wyposażenia do wyremontowanych wnętrz. Czasem wystarczy przyjrzeć się swoim starym meblom, nieco je odnowić z pomocą farby i okleiny i zyskają nowy, estetyczny wygląd. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić nam na zakupie nowych produktów choć w minimalnym stopniu. Warto na bieżąco sprawdzać oferty sklepów meblowych i porównywać ich oferty, zdarza się bowiem meble i elementy dostępne w nich mają różną rozbieżność cen.