Od 2015 roku w Polsce zaczął obowiązywać system BLS. Na początku nie wiele firmy mogło pochwalić się posiadaniem takiej opcji w swojej ofercie. Obecnie można śmiało powiedzieć, że już w zasadzie wszyscy ubezpieczyciele dołączyli do tego programu.
Ale co to w zasadzie jest i czy rzeczywiście to takie duże ułatwienie dla kierowcy?
Wypadek i co dalej?
Do tej pory, w sytuacji gdy zostaliśmy poszkodowani w wyniku wypadku lub stłuczki zostawaliśmy pozostawieni sami sobie. Mogliśmy i powinniśmy ubiegać się o odszkodowanie, ale musieliśmy dochodzić swoich praw sami u ubezpieczyciela kierowcy, który spowodował wypadek. Taka sytuacja była długotrwałą i przede wszystkim stresująca. Nie dość, że jesteśmy poszkodowani w wypadku, to jeszcze w emocjach sami musimy zdobywać pieniądze, które nam się należą.
No dobrze, to jak to wygląda teraz? Początek jest podobny – wypadek i gromadzenie dokumentów, jednak to co dzieje się później to już całkiem inna historia. Nasze towarzystwo ubezpieczeniowe wycenia szkody i nam je wyrównuje, następnie rozlicza się z ubezpieczycielem, u którego sprawca miał wykupione ubezpieczenie auta. Takie działanie pozwala nam w miarę spokojnie przeżyć tak nerwową sytuację.
Same plusy?
Bezpośrednia likwidacja szkód to duże ułatwienie, nie mniej jednak nie ma się co oszukiwać zawsze są jakieś minusy, choć w tym przypadku bardziej ograniczenia.
BLS obowiązuje w trzech sytuacjach:
- szkoda z udziałem aut,
- szkoda na terenie Polski,
- szkoda do 30 tys. Zł.
I w zasadzie ich negacja, to sytuacje kiedy BLS nie obowiązuje, czyli w sytuacji gdy:
- szkoda wyrządzona na osobach,
- szkoda poza granicami Polski,
- szkoda, w której udział biorą więcej niż 2 samochody,
- szkoda, która przekracza 30 tys. Zł.
Dodatkowo system BLS nie zadziała w momencie, gdy sytuacja trafi do sądu.
BLS – komfort poszkodowanego
Oczywiście istnieją sytuację, kiedy to musimy zastosować system tradycyjny, ale prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest małe. BLS to przede wszystkim poprawa jakości usług ubezpieczeniowych, to poprawa komfortu i komunikacji między ubezpieczycielem a kierowcą.
To szybka finalizacja szkód i możliwość skorzystania z ubezpieczenia OC. Kierowcy coraz częściej sprawdzają jakość BLS zanim zdecydują się podpisać daną umowę, to coraz częściej wyznacznik tego, czy chcemy związać się z firmą na najbliższy rok.