Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 7 maja 2025 04:59
Reklama

Domowa oczyszczalnia ścieków - plusy i minusy

Na terenach gdzie doprowadzenie kanalizacji jest niemożliwe coraz większą popularnością cieszą się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wynika to przede wszystkim z tańszej eksploatacji oczyszczalni ścieków w porównaniu z szambem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że z racji że jest to rozwiązanie proekologiczne istnieje możliwości otrzymania dofinansowania. Coraz większa świadomość społeczeństwa sprawia, że chętniej wybierane są domowe oczyszczalnia ścieków ze względu na ekologiczny charakter. Jednak nie każda oczyszczalnia jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje domowych oczyszczalni ścieków: oczyszczalnie drenażowe i oczyszczalnie biologiczne. Którą więc wybrać? Poniżej przedstawiono wady i zalety obu rozwiązań.
  • 27.11.2018 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Domowa oczyszczalnia ścieków - plusy i minusy

Oczyszczalnia ścieków drenażowa- plusy i minusy

Oczyszczalnia drenażowa składa się z osadnika gnilnego i drenażu rozsączającego. W osadniku gnilnym następuje oczyszczanie mechaniczne ścieków, które dalej kierowane są na drenaż rozsączający. Podstawową i chyba jedyną zaletą tego rodzaju oczyszczalni jest niski koszt inwestycji. Do minusów należy zaliczyć:

- duża powierzchnia instalacji,

- konieczność cyklicznego dosypywania biopreparatów,

- konieczność posiadania korzystnych warunków gruntowych - wody gruntowe muszą przebiegać co najmniej 1,5 metra pod planowanym poziomem drenażu,

- konieczność opróżniania osadnika gnilnego,

- krótka trwałość systemu ze względu na kolmatację drenażu (po około 7-12 latach użytkowania),

- niejednokrotnie uciążliwość zapachowa wynikająca z procesów gnilnych,

- niska redukcja zanieczyszczeń – zakaz montażu na terenach aglomeracji.

Biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków –plusy i minusy

Oczyszczalnie biologiczne zbudowane są zazwyczaj z osadnika wstępnego, bioreaktora i osadnika wtórnego. Najprościej ujmując pracę biologicznej oczyszczalni ścieków należy wyróżnić etap oczyszczania mechanicznego w osadniku wstępnym, po czym podczyszczone ścieki są natleniane i oczyszczane w bioreaktorze, a następnie przepływają do osadnika wtórnego, gdzie osad sedymentuje, a oczyszczone ścieki wpływają. W zależności od warunków terenowych indywidualnie dobierany jest system odprowadzenia oczyszczonych ścieków np. studnia chłonna, drenaż czy odprowadzenie do cieku wodnego.

Plusy zastosowania biologicznej oczyszczalni ścieków to:

- możliwość otrzymana dofinansowania z racji, że jest to rozwiązanie proekologiczne,

- niski koszt eksploatacji,

-w niektórych technologiach nie jest wymagane dosypywanie biopreparatów,

- mała powierzchnia montażu,

- bezzapachowa praca,

- wysoka redukcja zanieczyszczeń,

- możliwość wykorzystania oczyszczonych ścieków np. do nawadniania trawnika.

Podstawowym minusem biologicznej oczyszczalni ścieków jest jednorazowy koszt inwestycji.

Brak zbiorczej sieci kanalizacji zmusza mieszkańców do indywidualnego rozwiązania gospodarki ściekowej. Do wyboru mamy kosztowne w eksploatacji szambo lub domowa oczyszczalnia ścieków. Inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków mimo, że jednorazowo wymaga znacznych nakładów finansowych zwraca się po około trzech latach. Warto zainwestować w jakościowe i certyfikowane urządzenia. Produktem godnym uwagi jest przydomowa oczyszczalnia ścieków NV. Produkt spełnia wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. 2006, Nr 137, poz. 984). Ponadto posiada znak CE i spełnia wymagania normy PN EN 12566-3+A2:2013. Tylko takie przydomowe biologiczne oczyszczalnie mogą być legalnie dystrybuowane i montowane na terenie UE.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama