Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 lipca 2025 15:44
Reklama

Testery elektryczne - do czego je wykorzystujemy?

Tester elektryczny jest jednym z bardziej przydatnych sprzętów w pracy elektryka. Posiadają one wiele innowacyjnych funkcji, w tym m.in. możliwość testowania obrotów silnika. Z takimi testerami fachowcy są w stanie rzetelnie stwierdzić, czy dane urządzenie działa poprawnie, czy też będzie trzeba je naprawić lub wymienić. Pozwalają na uzyskiwanie szybkich wyników podczas przeprowadzanych testów.
  • 21.02.2019 16:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Testery elektryczne - do czego je wykorzystujemy?

Zastosowanie komercyjne i przemysłowe

Sprzęt pomiarowy charakteryzuje się tym, że stosować można go zarówno komercyjnie, jak i w warunkach przemysłowych. Jego atutem jest posiadanie obrotowego wskaźnika, dlatego też realizowanie nawet najbardziej skomplikowanych testów dla fachowców nie jest uciążliwym problemem. Tester jest w stanie pokazać zainteresowanym kierunki obrotów silnika, jeśli komuś takie informacje są potrzebne do dalszej pracy z badanym urządzeniem. Oczywiście sprzęt można dowolnie programować. Dostępny jest w ofercie firmy Tespol (tespol.com.pl), zdecydować można się na różne jego modele, np. Fluke 9062, który jest jednym z bardziej wydajnych urządzeń z tej grupy.

Szybkie określenie rotacji faz

Aparatura pomiarowa jest w stanie bardzo szybko określić rotację nawet trzech faz, a to dzięki specjalnym przewodom, które są w niej zawarte. Kierunek obrotów silnika można badać zarówno w przypadku faz:

       synchronicznych,

       asynchronicznych.

Jak widać urządzenia pomiarowe pozwalają na wykonanie szeregu zadań w branży elektrycznej, zależnie od tego, czym dany zespół się zajmuje. Praca silników w maszynach jest jednak jednym z najważniejszych elementów do zbadania, tylko w ten sposób można jasno określić, czy maszyna może pozostać w zakładzie przemysłowym, czy powinna być niezwłocznie wymieniona. Testery elektryczne dadzą fachowcom odpowiedzi na wszystkie trudne pytania z tym związane. Można korzystać z nich bezpiecznie, nie narażają na utratę zdrowia, nawet jeśli wcześniej w ogóle się na nich nie pracowało. Opierają się one na działaniu tzw. detekcji bezstykowej. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy badacze nie widzą przed sobą wału silnika, dzięki takim urządzeniom nie jest to konieczne.

Zmienne zakresy zaciskania

Uwagę badaczy powinien przykuć również fakt, że urządzenie posiada zmienne zakresy zaciskania. Korzystając z niego nie da się zrobić nikomu krzywdy, nawet gdy podłącza się je do gniazda przemysłowego. Testery umożliwiają również wykrycie źródła prądu zmiennego. Alarmują one swoich właścicieli o tego typu zjawiskach, np. przy pomocy świecących się diod, dlatego przeprowadzanie kolejnych czynności jest bardzo prostym zabiegiem, jeśli ma się na ten temat szerokie pojęcie. Sprzęt cechuje się też stabilną konstrukcją, łatwo można go chwycić w rękę, niestraszne są mu nawet upadki z większych wysokości. Rozmiary urządzenia nie są zbyt duże, dlatego jego przechowywanie nie sprawia nikomu trudności. Można je nawet schować do kieszeni, są na rynku modele przypominające kształtem długopisy, tak jak Fluke LVD2 Volt Light. Ostateczny wybór zawsze zależy jednak od realizowanych zadań.

 

 

Inteligentny dom najnowsza technika w Twoim zasięgu

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama