Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 13 maja 2025 07:25
Reklama

Czy soundbar może zapewnić wysoką jakość dźwięku?

Soundbary to jeden z najnowszych trendów na rynku RTV. Są to zintegrowane systemy dźwiękowe mieszczące się przeważnie w wąskiej, eleganckiej obudowie, które mają za zadanie polepszyć wrażenia dźwiękowe podczas korzystania z telewizora. Cechują się niewielkimi rozmiarami i łatwością instalacji, dzięki czemu interesuje się nimi wielu konsumentów. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy tak małe urządzenie jak soundbar jest w stanie zapewnić odpowiednio dobrą jakość dźwięku?
  • 15.07.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
 Czy soundbar może zapewnić wysoką jakość dźwięku?

Do czego służy soundbar?

Soundbary powstały w odpowiedzi na rosnący problem, jakim stała się niesatysfakcjonująca jakość dźwięku w nowych modelach telewizorów. Chociaż dają one rewelacyjny obraz, ich cienkie i pozbawione ramek obudowy po prostu nie są w stanie pomieścić głośników, które dałyby brzmienie równie spektakularne jak to, co widać na ekranie.

 

Od dawna znane są rozbudowane zestawy kina domowego, składające się czasami nawet z 8 lub 9 głośników odpowiedzialnych za efekty przestrzenne. Są to często sprzęty bardzo wysokiej klasy, które wciąż są bezkonkurencyjne pod względem brzmienia. Są jednak bardzo nieporęczne: zajmują dużo miejsca, a ich instalacja jest skomplikowana i wiąże się z podłączaniem dużej ilości okablowania. Z tego względu na rynku pojawiły się soundbary – zintegrowane systemy audio mieszczące się w pojedynczej obudowie o kompaktowych rozmiarach i często wysmakowanym, nowoczesnym projekcie. Soundbar podłączamy do telewizora najczęściej pojedynczym kablem, a dalsza konfiguracja odbywa się automatycznie.

 

Jak działa soundbar?

Soundbary mogą swoją zintegrowaną konstrukcją kojarzyć się np. z głośnikami na bluetooth do telefonów, których „płaski”, monofoniczny dźwięk często rozbrzmiewa na ulicach miast. Jednak nic bardziej mylnego. Wyróżniającą cechą soundbarów jest wykorzystanie wielu głośników o różnych kątach nachylenia. Ich zadaniem jest emitowanie dźwięku, który odbija się od ścian pomieszczenia i dociera do nas z różnych stron, tworząc przestrzenne efekty dźwięku dochodzącego z boku, góry, a nawet z tyłu. Najlepsze urządzenia potrafią same wykrywać rozkład pomieszczenia i obliczać kąty odbić. W ten sposób zastępują one zestawy składające się z wielu głośników.

 

Co z jakością dźwięku?

No dobrze, można zapytać: czy tak mały sprzęt może dać satysfakcjonujące brzmienie? Okazuje się, że jak najbardziej. Soundbary tworzone są przez najbardziej renomowane firmy tworzące sprzęt audio, takie jak Yamaha czy Samsung, który współpracuje z ekspertami z firmy Harman Kardon. W rezultacie otrzymujemy niewielkie obudowy, które naszpikowane są najwyższej klasy podzespołami, dodatkowo obsługiwanymi przez zaawansowane algorytmy poprawiające brzmienie.

 

Jedyny problem, który przynosi forma soundbaru, to kwestia basów. Moc brzmienia głośnika niskotonowego uzależniona jest od jego wymiarów, dlatego sam soundbar nie jest w stanie zapewnić bardzo głębokich i donośnych basów. Rozwiązanie tej kwestii jest takie samo jak w przypadku standardowych zestawów głośników, to znaczy poprzez dołączenie samodzielnego subwoofera (głośnika niskotonowego) o wymiarach pozwalających na uzyskanie odpowiedniego brzmienia. Taki zestaw, jeżeli złożony jest z urządzeń wysokiej klasy, będzie już dostarczał satysfakcjonujących wrażeń z oglądania filmów czy słuchania muzyki nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.

--- Materiał Partnera ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama