W przypadku najczęściej występujących awarii samochodowych można wyróżnić między innymi:
- Drgania samochodu,
- Dym z wydechu,
Jedziesz i czujesz drgania
To bardzo częsta sytuacja, która może być równie dobrze zwiastunem drobnej błahostki oraz poważnego problemu oraz czegoś nieciekawego. O jakich drganiach mowa? Możesz je odczuwać zarówno poprzez kierownicę oraz nawet przez całą karoserię. Przyczyną takiej awarii drgań podczas jazdy może być:
- Wyważenie kół – w tym przypadku jest to najmniej kosztowna sytuacja ze wszystkich wymienionych. Czasami podczas szybkiej jazdy oraz niełatwych warunków na drodze odkleja się ciężarki od felgi. Inna przyczyna jeszcze może być przyklejenie się zabrudzeń do jednego z ciężarków. To również może generować drgania samochodu.
- Uszkodzenie opony – inną jeszcze przyczyną drgań może być uszkodzenie opony, przez co należy rozumieć przykładowo wybrzuszenie bieżnika. Deformacja opony może powodować drgania, które odczuwa się całym samochodowym.
- Problemy z przegubem napędowym – to najdroższa z wymienionych przyczyn. Jest ona niekiedy bardzo trudna w lokalizacji, ponieważ wygięcie przegubu wcale nie musi być duże. Wystarczy, że jest to milimetr odchylenia.
Dym z wydechu
Zapewne nieraz miałeś już możliwość idąc chodnikiem zaobserwować samochód z chmura ciemnego dymu za sobą. To także częsta przypadłość pojazdów. Sam dym może mieć różną barwę – niebieska, jasna lub ciemna. Jeśli faktycznie zauważysz taki dym, wówczas powinieneś natychmiast działać. Z reguły naprawa takiej przypadkowość jest dość kosztowna, jednak musisz mieć na uwadze, że sam koszt zależy również od tego, kiedy zgłosisz się do warsztatu. Dlaczego? Otóż awaria może się tylko pogłębiać, a co za tym idzie mechanik będzie mieć przy tym jeszcze więcej pracy. Jeśli chcesz najpierw sam to zdiagnozować, wówczas musisz na pewno sprawdzić stan płynu chłodniczego. Co, jeśli wszystko zgadza się w zbiorniku wyrównawczym? To może wskazywać na przeciek w komorze spalania.
Współpraca: Okręgowa stacja kontroli pojazdów Akroma.pl Toruń