Fizjoterapia jest nauką medyczną, która ma przywracać i poprawiać zdolności ruchowe człowieka. Obejmuje ona działania czysto fizyczne, mające poprawić stan zdrowia. W odróżnieniu od rehabilitacji fizjoterapia nie zajmuje się strefą psychiki pacjenta. W Polsce fizjoterapia jest prowadzona przez fizjoterapeutę, czyli absolwenta studiów licencjackich, magisterskich bądź podyplomowych o odpowiednik kierunku czy specjalizacji. Co za tym idzie, fizjoterapeuta jest zawodem medycznym, co gwarantuje specjalistyczną wiedzę w tej dziedzinie. Ponadto, od 31 października 2019 roku, fizjoterapeuci muszą być zapisani w rejestrze Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Kto powinien skorzystać z fizjoterapii?
Przede wszystkim z tej formy leczenia skorzystać powinny osoby zmagające się z problemami po złamaniu kości czy uszkodzeniach stawu. Bóle kręgosłupa, choroby przewlekłe wpływające na zakres ruchu, ale także korekcja wad postawy kwalifikują do kontaktu z fizjoterapeutą. Ostatecznie, właśnie ten specjalista podejmie decyzję dotyczącą najlepszego działania. Od niedawna bowiem, fizjoterapeuci mają dostęp do dokumentacji medycznej, są zobowiązani ją prowadzić i zapisywać przeprowadzone zabiegi lecznicze w specjalnej księdze. Warto także dodać, że wielu fizjoterapeutów pracuje w miejscu wezwania, czyli dojeżdża do pacjenta – często osób mających problem z dotarciem do kliniki. Dzięki temu fizjoterapeuta ze Szczecina może także pomóc pacjentom z okolicznych miejscowości.
Jak najskuteczniej znaleźć specjalistę?
By znaleźć dobrego specjalistę, warto skorzystać z Internetu, gdyż w ten sposób szybko i wygodnie możemy przeszukać szeroką bazę fachowców, niezależnie czy interesuje nas fizjoterapeuta w Olsztynie, czy specjalista zlokalizowany w innym mieście, czy nawet województwie. Możemy także sprawdzić opinie innych pacjentów, średnią ocen, dane kontaktowe, a przede wszystkim – numer Prawa Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty, co potwierdza kompetencje i wykształcenie danego specjalisty.
Podsumowując, wizyta u fizjoterapeuty może okazać się skuteczną odpowiedzią na wiele bolesnych problemów. Warto się zainteresować nie tylko w razie urazu czy wypadku, ale także proaktywnie – zanim zaczną się problemy. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć.