Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 15 maja 2025 08:39
Reklama

Podłoga na gruncie – jak prawidłowo ją wykonać?

Domy starego typu opierano zazwyczaj na szkielecie z legarów, a pod podłogą wykonaną z desek nie było nic poza piaskiem i ziemią. Nie było to rozwiązanie zbyt szczelne, dlatego częstymi bywalcami czterech ścian były rozmaite gryzonie oraz insekty. Jeśli stoisz przed przygotowaniem podłogi na gruncie – zapraszamy do krótkiego poradnika, w którym wskażemy, jak przygotować ją krok po kroku.
  • 02.03.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Podłoga na gruncie – jak prawidłowo ją wykonać?

Podłoga - od czego zacząć?

Wymianę podłogi należy rozpocząć o zerwania starych desek, które zazwyczaj przymocowane są na długich gwoździach. Jeśli drewno jest w stosunkowo dobrej kondycji, możliwe będzie ściąganie ich w całości, co znacznie usprawni pracę. Po usunięciu desek będziemy mogli dokładnie przyjrzeć się temu, co się pod nimi kryło. Ziemia, piasek i nagromadzony latami kurz warto usunąć i zastąpić nową, ubitą podsypką. Grunt powinien być dobrze ubity, dlatego dobrym pomysłem jest wybór kruszywa.

Tak przygotowane podłoże jest gotowe na przyjęcie betonu. Przygotowany w betoniarce lub zamówiony beton powinien mieć konsystencję półsuchą – zbyt rzadka forma utrudni schnięcie, natomiast nadmiernie wyschnięty materiał nie będzie się równomiernie rozprowadzał. 

Kolejne etapy

Kiedy dokładnie rozprowadzony beton zaschnie, co w zależności od pogody i grubości zajmuje od kilku do kilkunastu dni, można rozpocząć proces izolacji. Najlepiej sprawdzą się chroniące przed wilgocią, dostępna na bricomarche.pl materiały, takie jak folia hydroizolacyjna. Dzięki niej zabezpieczamy fundamenty przed zamoknięciem i powstawaniem pleśni. Dobrze jest pozostawić niewielki nadmiar folii na ścianach, dzięki czemu łączenie posadzki ze ścianami również nie będzie przepuszczać wody. 

Kolejnym krokiem jest wybór sposobu izolacji termicznej, aby nagromadzone w budynku ciepło nie uciekało bez powodu, co mogłoby wymuszać większe zużycie paliw służących do ogrzewania. Na precyzyjnie rozłożoną folię zaleca się więc położyć materiał typu styropian, który ochroni mury przed wychładzaniem. Następnie wybieramy podkład podłogowy – tradycyjny, bazujący na zaprawie wylewanej na siatkę zbrojeniową lub tzw. samopoziomujący, który rozprowadza się przy pomocy specjalnego wałka z kolcami, który pomaga równomiernie rozprowadzić masę i usunąć z niej nadmiar powietrza. Coraz bardziej popularne staje się także układanie legarów, na których umiejscawia się deski podłogowe. Szczeliny między nimi można wypełnić wełną mineralną, która działa izolująco. Tak przygotowana podstawa staje się gotową powierzchnią pod upragnioną posadzkę z paneli, parkietów, czy płytek.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama