PCV – kiedy zostało wynalezione?
Po raz pierwszy charakterystyczny biały proszek uzyskano w 1835 roku. Dokonał tego francuski chemik Henri Victor Regnault. Badacz nie wiedział jednak wówczas, co dokładnie udało mu się wytworzyć. Kilkanaście lat później Fritz Klatte opatentował uzyskiwanie żywicy z winylowych związków. PCV po raz pierwszy wykorzystano na szeroką skalę podczas pierwszej wojny światowej. Był on wówczas doskonałym zamiennikiem kauczuku. Po zakończeniu wojny nie zdecydowano się jednak na masową produkcję polichlorku winylu ze względu na jej wysokie koszty. Sytuacja zmieniła się, gdy opracowaną nową metodę otrzymywania PCV. Dziś wyroby z polichlorku winylu powstają na całym świecie. Także w Polsce nie brakuje firm zajmujących się produkcją elementów z PCV. Z tego tworzywa powstają chociażby listwy odbojowe, trepnosy, uszczelki, czy profile meblowe. W życiu codziennym spotykamy więc ja nie ma na każdym kroku.
PCV twarde i plastyfikowane – czym się różnią?
Zastosowanie wyrobów z PCV wynika z jego właściwości. Dzięki współczesnym możliwościom obróbki tego polimeru producenci mogą wykorzystać jego konkretne cechy. Widoczne jest to na przykładzie poszczególny wyrobów z PCV. Z innego rodzaju plastiku wykonuje się sztachety plastikowe, a z innego wkładki tłumiące do obejm. Obróbka polimeru jest więc zależna od potrzeb klienta. W przemyśle stosuje się zarówno PCV plastyfikowane, jak i twarde. Pierwsze wykorzystuje się do produktów, które mają być giętkie i elastyczne. Natomiast aby stworzyć produkt odporny na czynniki atmosferyczne i chemiczne. Aby produkty były jak najlepsze jakościowo, podczas obróbki stosuje się także rozmaite dodatki. Ich lista jest długa i zróżnicowana.
Surowce tworzyw sztucznych – co stosują producenci?
Do wzmocnienia produktów z tworzyw sztucznych stosuje się szeroką gamę surowców. Każdy z nich ma określone właściwości. Zaliczamy do nich chociażby antyblocki, antystatyki, stabilizatory UV czy uniepalniacze. Więcej o surowcach z tworzyw sztucznych przeczytasz tutaj http://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/. Ważną rolę podczas produkcji odgrywają także osuszacze, poślizgi, nukleatory, dodatki czyszczące, matujące i antybakteryjne. Aby zneutralizować nieprzyjemne zapachy z tworzyw, wykorzystuje się dodatki zapachowe i absorbujące. Surowce z tworzyw sztucznych mogą także pełnić funkcję stabilizatorów termicznych oraz przeciwutleniaczy procesowych. Wykorzystanie ich w procesie produkcji niweluje ryzyko pojawienia się rozgałęzień podczas przetwarzania PCV. Jeśli zaś zależy nam na zablokowaniu możliwości pojawienia się rdzy, to stosujemy specjalne inhibitory korozji. Jak widać, surowce tworzyw sztucznych mają bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki ich obecności jesteśmy w stanie wykorzystać maksymalnie możliwości, jakie daje nam PCV. Stawiając na produkty polskich producentów, nie musimy obawiać się o ich jakość.