Czym jest obróbka CNC?
Rozwinięciem skrótu CNC jest computerized numerical control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Oznacza to po prostu, że obrabiarka będąca w stanie wykonać dowolny ruch narzędziem – a więc wykonać dowolny kształt – posiada wbudowany komputer. Jest on odpowiedzialny za kalibrację oraz instrukcje dotyczące pracy. Przed właściwą obróbką CNC konieczne jest stworzenie projektu w oprogramowaniu typu CAD. Maszyny do obróbki CNC mogą pracować w 2D lub w 3D, i jak można się domyślić posiadane urządzenia determinują możliwy zakres prac. Technologia ta jest wykorzystywana do obróbki i kształtowania wszelkiego rodzaju materiałów: metali, tworzyw sztucznych czy drewna.
Jak wygląda obróbka CNC?
Operator CNC musi posiadać wiedzę i umiejętności niezbędne do prawidłowego zaprogramowania maszyny. Wprawdzie otrzymuje gotowy projekt, ale konieczne jest właściwe wprowadzenie go do komputera obrabiarki, dobranie odpowiednich narzędzi, prawidłowe umieszczenie materiału, a czasem także kalibracja. Niezależnie, czy praca przebiega w dużej hali, takiej jak https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka, czy w niewielkim warsztacie, obróbka CNC zapewnia idealną dokładność i powtarzalność wykonywanych elementów – pod warunkiem prawidłowej obsługi.
Kto wykonuje usługi CNC?
Usługi CNC zwykle świadczone są na zamówienie poszczególnych klientów przez firmy specjalizujące się w takich pracach. Często wykonują one części np. dla przemysłu automotive, a elementy wykonane metodą obróbki CNC trafiają następnie do fabryk, w których montowane są gotowe samochody. Wynika to z tego, że obrabiarki, szczególnie duże, są bardzo kosztowne, a pozwalają na błyskawiczną zmianę produkowanych elementów. Posiadanie własnego parku maszyn jest więc najbardziej opłacalne wtedy, gdy urządzenia pracują cały czas, co nie zawsze ma miejsce w wyspecjalizowanej fabryce.