Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 lipca 2025 10:51
Reklama

Jak zaprzyjaźnić małych uczniów z nauką przedmiotów ścisłych?

Świat nieustannie idzie do przodu, wprowadzane są nowe ułatwienia, rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu wydawały się abstrakcją. Jednak to się nie bierze znikąd, za każdym pomysłem stoją ludzie, którzy mają wiedzę i poświęcili mnóstwo czasu na wdrożenie ich planu w życie. Jest to etap końcowy, jednak wszystko zaczyna się znacznie wcześniej, bo już w szkole podstawowej. Ważne jest, aby dzieci zaciekawiły się nauką i poszły w jej ślady. Niestety cały czas myśl o chemii, fizyce czy biologii jest dla uczniów czymś przerażającym i na samą myśl o tym dostają nieprzyjemnych dreszczy. Są to jednak bardzo przydatne przedmioty, które mogą przydać im się w przyszłości. Zamiast więc ‘wkuwać’ na siłę stos formułek, lepiej pokazać im jaką radość sprawia odkrywanie reguł rządzących światem.
  • 15.04.2020 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak zaprzyjaźnić małych uczniów z nauką przedmiotów ścisłych?

Wycieczki w roli głównej

Kiedy cofniemy się do naszych szkolnych wspomnień nie pamiętamy zazwyczaj tego co było na lekcjach, tylko raczej to co się działo na przerwach czy podczas wyjazdów. Morał z tego taki, że dla ucznia najlepszym rodzajem wiedzy jest ten połączony z emocjami i zabawą. Wykorzystajmy to! Zamiast spędzać kolejną godzinę nad zadaniami z biologii, wybierzmy się na wycieczkę do zoo lub parku. Zagadnienia z fizyki świetnie wykorzystamy w doświadczeniach przeprowadzanych na świeżym powietrzu. A zastosowanie chemii w praktyce możemy poobserwować odwiedzając ośrodki badawcze, laboratoria. Każda wycieczka, niezależnie czy będzie to park, czy muzeum będzie dobrym pomysłem. Musimy zrozumieć, że podstawą skutecznej nauki jest różnorodność metod.

 

Domowe laboratorium

Czy nie można by dostarczyć nieco edukacji dzieciom w domu? Można i to w bardzo kreatywny sposób! Jest to wspaniały pomysł dla uczniów w wieku szkolnym, a także dla młodszych pociech. Możemy stworzyć domowe laboratorium, w którym przeprowadzać będziemy proste eksperymenty. Będzie to wspaniała zabawa, mnóstwo śmiechu, a ponadto wiedza, która zostanie z dziećmi na dłużej. Podczas doświadczeń wykorzystujemy wszystkie zmysły -możemy coś zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, poczuć czy spróbować. Ta ostatnia kwestia szczególnie dotyczy gotowania -w końcu to też cenna lekcja. Dla uczniów wykorzystanie wszystkich zmysłów to większa szansa na zapamiętanie. Inspiracji możemy szukać zarówno w książkach naukowych, jak i w internecie. Znajdziemy coś dopasowanego do każdych warunków.

 

Szczypta techniki

Mówi się, że elektronika i związane z tym kolorowe ekrany są szkodliwe dla uczniów, dzieci. Jednak wszystko jest kwestią umiaru. Cała nasza codzienność opiera się na wykorzystaniu technologii i internetu, dlatego bez sensu zabraniać dzieciom korzystania z nich. W sieci znajdziemy wiele pomocy szkolnych, które uatrakcyjnią naukę, a także wzbogacą poznane już treści. Filmy ze zwierzętami zaciekawią najmłodszych przyrodą, a rysunki z chemii czy z fizyki nieco bardziej wyjaśnią dany temat. Jest mnóstwo platform, gier i aplikacji, które będą wspaniałą rozrywką i oderwaniem od zwykłych ćwiczeń. Dlatego nie zabraniajmy dzieciom odkrywania cyfrowego świata, tylko kontrolujmy to co wybierajmy i podsuwajmy im wartościowe treści.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama