Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 lipca 2025 11:08
Reklama

Ogranicznik przepięć – za co odpowiada w systemie fotowoltaicznym?

Fotowoltaika to doskonała alternatywa dla gospodarstw domowych. Dlatego sięga po nią coraz więcej Polaków. Zanim dokonamy zakupu dobrze jest jednak wiedzieć, w jaki sposób funkcjonuje system.
  • 17.04.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ogranicznik przepięć – za co odpowiada w systemie fotowoltaicznym?

Fotowoltaika – ile kosztuje?

Ceny prądu rosną regularnie w ostatnich latach. Dlatego gospodarstwa domowe szukają w swoich budżetach oszczędności. Te z kolei możemy zagwarantować sobie poprzez skorzystanie z alternatywnych metod uzyskiwania energii. Mamy tu na myśli fotowoltaikę. Rozwiązanie to zyskuje coraz większe grono zwolenników. Pozwala bowiem całkowicie uniezależnić się od lokalnego dostawcy prądu. Dzięki temu możemy znacząco obniżyć rachunki. Na opłacalność takiej inwestycji nie wpływa także jego cena. Decydując się na fotowoltaikę musimy liczyć się z kosztem rzędu dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Na szczęście możemy skorzystać z różnych programów finansujących. Zaliczamy do nich chociażby ulgę termomodernizacyjną, którą możemy odliczyć od podatku. Osoby decydujące się na fotowoltaikę mogą także skorzystać z kredytu z preferencyjnym oprocentowaniem. Dzięki takim rozwiązaniom z fotowoltaiki może skorzystać każdy.

Ogranicznik przepięć – dlaczego jest ważnym ogniwem instalacji?

Koszty fotowoltaiki wynikają z faktu, że korzysta ona z komponentów najwyższej jakości i wytrzymałości. Dzięki odporności na warunki atmosferyczne system ten jest w stanie pracować bez awaryjnie nawet przez kilkanaście lat. Wielu z nas system ten rozpoznaje dzięki panelom fotowoltaicznym. Są one bardzo ważnym elementem zestawu, który pochłania największą część budżetu. Od ich mocy zależy bowiem ilość wyprodukowanego prądu. Zestaw jest opłacalny, gdy jest w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie gospodarstwa. Bez pozostałych elementów panele fotowoltaiczne byłyby jednak bezużyteczne. Mamy tu na myśli chociażby falownik sieciowy, przewody, czy ogranicznik przepięć. Dowiesz się o nich więcej tutaj https://sklep.ekotechnologia.eu/c/45/ograniczniki-przepiec-aparatura-elektryczna.html. Urządzenie to jest niezwykle ważne, gdyż chroni zestaw przed uderzeniem pioruna. Burze są przecież u nas dość powszechnym zjawiskiem. Szacuje się, że w ciągu roku mamy 25 dni burzowych. Ogranicznik przepięć na napięcia od 500V do 1500V rozwiąże ten problem. Dzięki niemu nie będziemy musieli się stresować podczas wyładowań atmosferycznych.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama