Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 25 maja 2025 21:16
Reklama

Jak pokonać stres w czasie domowej kwarantanny?

Okres kwarantanny związanej z pandemią koronawirusa negatywnie odbija się na zdrowiu. Brak możliwości spotykania się z przyjaciółmi, praca zdalna i konieczność przebywania w domu przez znacznie dłuższy czas niż zwykle sprawiają, że wielu Polaków uskarża się na nieustanny stres. Jego skutki są silnie odczuwane niemalże przez wszystkich, dlatego warto poznać sposoby, które pomagają uporać się z długotrwałym napięciem emocjonalnym.
  • 28.05.2020 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak pokonać stres w czasie domowej kwarantanny?

Systematyczne ćwiczenia

Jedną z najskuteczniejszych metod walki ze stresem jest aktywność fizyczna. Ruch sprzyja dobremu samopoczuciu, gdyż w trakcie ćwiczeń organizm wytwarza hormony szczęścia. Dzięki nim znika stres, a negatywne emocje stają się mniej dokuczliwe. Trening pozwala oderwać się od codzienności, przez co można zapomnieć o problemach. 

Jak ćwiczyć w czasie pandemii koronawirusa? Niestety, ze względu na epidemię zamknięto baseny, kluby fitness, szkoły tańca, a także siłownie zewnętrzne. Osoby, które chcą trenować, mogą jednak bez przeszkód wykonywać ćwiczenia fizyczne w domowym zaciszu. Do tego celu wystarczy niedroga mata do ćwiczeń i wygodny strój niekrępujący ruchów. Ćwiczenia w domu można wykonywać zarówno samodzielnie, jak i skorzystać z licznych darmowych filmików w Internecie. Dla osób ćwiczących systematycznie przed pandemią dobrym rozwiązaniem są treningi organizowane przez instruktorów fitness poprzez media społecznościowe. 

Rozwijanie hobby

Kwarantanna wymusza spędzanie większości czasu w domu, dlatego czas izolacji można wykorzystać na rozwijanie własnego hobby. W domowym zaciszu można zająć się rękodziełem, malowaniem obrazów, czytaniem, nauką języków obcych, a także gotowaniem. Wszystkie przedmioty potrzebne do rozwijania pasji bez trudu zamówi się przez Internet z dostawą do paczkomatu lub przez kuriera. 

Rozwijanie hobby w trakcie izolacji sprawia, że zapomina się o troskach i stresie spowodowanym przez doniesienia o epidemii. Dzięki pasji, każdy może skupić się na konkretnym działaniu, a także pokonać nudę. Hobby wypełnia cały wolny czas, dlatego myśli rzadziej skupiają się na przykrych wydarzeniach, przez co łatwiej jest uchronić się przed chronicznym poddenerwowaniem. 

Śledzenie wydarzeń sportowych

Dla kibiców kwarantanna to prawdziwy sprawdzian cierpliwości - przez długi czas większość sportów było „zamrożonych”, a zawodnicy, podobnie jak pozostali ludzie, zostali zamknięci w domach. Obecnie w wielu krajach wznowiono rozgrywki sportowe, a lekkoatleci, pływacy i inni zawodnicy rozpoczęli pierwsze zgrupowania. Dzięki temu kibice na nowo mogą śledzić rozgrywki sportowe, co z pewnością ułatwia rozprawienie się ze stresem. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne niemożliwe jest oglądanie sportowców z trybun, jednak w telewizji i Internecie znajdzie się szereg transmisji z najważniejszych rozgrywek. 

Jeżeli chce się czerpać jeszcze więcej radości z „odmrożenia” sportu, warto wykorzystać dostępne na rynekbukmacherski.pl kody bonusowe bukmacherskie. Dzięki nim oglądanie sportowców w telewizji lub Internecie będzie wiązało się z większymi emocjami, a każda wygrana przyniesie wiele pozytywnych uczuć, które pokonają nagromadzony stres.

Wirtualne spotkania z rodziną i przyjaciółmi

Izolacja negatywnie wpływa na samopoczucie emocjonalne głównie z powodu ograniczenia kontaktów z innymi osobami. Przez kwarantannę znacznie rzadziej widuje się członków rodziny i przyjaciół, a osoby pracujące zdalnie nie widują się nawet ze znajomymi z biura. W celu efektywnej walki ze stresem powinno się zadbać o to, by pomimo pandemii mieć kontakt z innymi osobami. Do codziennych rozmów i „spotkań” można wykorzystać telefony oraz bezpłatne komunikatory internetowe. Dzięki nim znacznie łatwiej jest uporać się z negatywnymi odczuciami i osamotnieniem. Możliwość zobaczenia bliskich na ekranie komputera lub telefonu daje poczucie, że ma się na kogo liczyć, co sprzyja poprawie nastroju. Dodatkowo w trakcie rozmowy można wyżalić się, opowiedzieć o swoich obawach i problemach, co umożliwi bliskim zareagowanie i udzielenie wsparcia w każdym zakresie.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama