Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 maja 2025 00:03
Reklama

Wypłata dywidendy – w jaki sposób jest realizowana?

Spółki kapitałowe przynajmniej raz w roku wypłacają akcjonariuszom dywidendę. Udział w zysku firmy to przywilej, który staje się stałym dodatkowym źródłem dochodu. Co trzeba więc wiedzieć, zanim zdecydujemy się na pozyskanie akcji spółki?
  • 14.07.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wypłata dywidendy – w jaki sposób jest realizowana?

Dywidenda – na jakiej podstawie jest wypłacana?

Dywidenda to prawo do zysku z działalności spółek kapitałowych. Zasady jej ustalania i wypłaty są ściśle regulowane przez Kodeks Spółek Handlowych. Decyzje te podejmuje zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki. Jeśli zastanawiamy się, w akcje której firmy warto zainwestować, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Zaliczymy do nich chociażby regularność wypłat dywidend czy wysokość tych świadczeń. Najczęściej są to środki pieniężne, jednak zdarza się, że firmy wypłacają ją w innych formach. Mogą to być chociażby samochody, nieruchomości, czy inne surowce. Dywidenda nie jest jednak wypłacana wyłącznie wtedy, gdy spółka przynosi zyski. W wyniku nagromadzonych zysków z poprzednich lat spółka może bowiem wypłacić swoim akcjonariuszom tego rodzaju świadczenie.

Wypłata dywidendy – o czym trzeba pamiętać?

W takiej sytuacji należy jednak uwzględnić udziały własne, środki na pokrycie strat oraz kwoty przeznaczone na kapitały rezerwowe oraz zapasowy. Dla każdego z akcjonariuszy niezwykle istotne są dwa dni. Pierwszy z nich to dzień dywidendy. Jest to dzień, w którym zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki podejmuje uchwałę nadającą prawo do otrzymania świadczenia. Drugi natomiast to dzień, w którym owa dywidenda jest wypłacana akcjonariuszom. Najczęściej dzieje się to w połowie roku. Termin nie jest przypadkowy. Spółki mają wówczas zamknięty rok obrotowy oraz zaplanowane najbliższe inwestycje. Wypłata dywidendy może mieć także inne formy. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://mateusz-kluk.pl/dywidendy/. Jedną z takich form jest odwrócona dywidenda. Tego typu świadczenie daje spółce wymierne korzyści. Nie generuje bowiem podatku PIT i zmniejsza podatek CIT. Dla spółki świadczenie to jest kosztem, jednak dla akcjonariuszy jest dochód zwolniony z podatku.

Materiał zewnętrzny


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama