Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 lipca 2025 00:39
Reklama

Fotowoltaika - czy nadal będzie opłacalna? Nadchodzą zmiany!

Korzystanie z prądu z własnej sieci elektroenergetycznej to prosty sposób, by maksymalnie obniżyć rachunki za prąd. Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej są montowane na dachach polskich domów, dlatego wytwarzanie prądu stało się powszechne. W ostatnim czasie inwestorzy obawiają się kupna paneli ze względu na zmianę sposobu rozliczania prosumentów z zakładami energetycznymi. Czy faktycznie jest się czego bać?
  • 14.07.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fotowoltaika - czy nadal będzie opłacalna? Nadchodzą zmiany!

 

Fotowoltaika - jakie są jej zalety?

Liczne zalety instalacji fotowoltaicznej są szeroko omawiane w mediach oraz wśród osób, które zdecydowały się założyć panele fotowoltaiczne na swoim domu. Głównym atutem są oszczędności finansowe, które osiąga się dzięki możliwości wytwarzania prądu z promieni słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna zamienia je w energię elektryczną przez cały rok, nawet w dni o słabym nasłonecznieniu.

Dodatkowo działanie instalacji fotowoltaicznej jest w pełni ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca nie powoduje wytwarzania szkodliwych gazów i pyłów, które są między innymi wynikiem spalania węgla w elektrowniach. Tym samym panele fotowoltaiczne przyczyniają się do ochrony planety przed skutkami kryzysu klimatycznego.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest również prostym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Po zamontowaniu ogrzewania elektrycznego, grzejniki, promienniki ciepła lub folia grzewcza pobierają prąd z własnej instalacji. Dzięki temu koszty zużycia energii elektrycznej są minimalne, nawet gdy zima jest długa i mroźna. Co ważne, w działaniu paneli fotowoltaicznych nie przeszkadzają opady śniegu. 

Czy opłacalność instalacji fotowoltaicznej spadnie?

Korzystanie z energii promieniowania słonecznego do wytwarzania prądu po 2022 roku coraz częściej jest określane mianem nieopłacalnego, lecz ma to niewiele wspólnego z prawdą. W rzeczywistości opłacalność zależy tylko od tego, jak efektywnie działa instalacja fotowoltaiczna - czy panele pokrywają odpowiednią powierzchnię dachu, mają prawidłowo dobraną moc itp. 

Co zmienia się jednak w 2022 roku, że inwestorzy odstępują od własnej instalacji fotowoltaicznej? Nowo powstałe systemy nie będą mogły już magazynować 80% nadwyżek u operatora w ramach opustów. Firma energetyczna może jedynie odkupić wyprodukowany przez fotowoltaikę prąd po niższej cenie. Następnie klient może dokupić potrzebną mu energię elektryczną po cenie identycznej jak reszta użytkowników. Tym samym, koszt produkcji energii przez ogniwa fotowoltaiczne pozostanie taki sam, lecz oszczędności finansowe nieco się zmniejszą w przypadku pobierania prądu z sieci. 

Montaż instalacji fotowoltaicznej wciąż będzie opłacalny, gdyż proponowane zmiany w prawie od lat działają na terenie wielu krajów Europy. Co więcej, cena instalacji fotowoltaicznej w Polsce nadal będzie atrakcyjna, gdyż jej rozmiary dostosowuje się do potrzeb i możliwości finansowych inwestora. 

Produkuj darmową energię elektryczną 

Jak sfinansować fotowoltaikę? Jeśli chcesz założyć panele na dachu domu jednorodzinnego, potrzebujesz co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli posiadasz zbyt mało oszczędności na ten cel, możesz skorzystać z kredytu. Na kredytnakazdycel.pl znajdziesz oferty, które umożliwią Ci pożyczenie niezbędnej sumy. 

W celu przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej, skontaktuj się z wybraną firmą, która oferuje montaż paneli fotowoltaicznych. Ostateczny rozmiar instalacji, jej koszt i moc ustalisz z doradcą, a wtedy dowiesz się, ile pieniędzy powinieneś pożyczyć, by wykonać inwestycję.

 

 

Artykuł Partnera


Reklama
Reklama