Tuning pojazdu sprawia, że zyskuje ono lepsze osiągi i przykuwa uwagę. Ulepszenie auta sprawia też, że jego wartość mocno wzrasta. Warto więc zastanowić się, jak tuning wpływa na ubezpieczenie samochodu i sprawdzić, jakie kroki musimy podjąć. Czy za polisę OC/AC tuningowane auta zapłacimy więcej?
Jakie rodzaje tuningu wyróżniamy?
Tuning samochodu możemy podzielić na tuning optyczny, mechaniczny i elektroniczny. Czym się różnią?
- Tuning optyczny nie ingeruje w auto w dużym stopniu, ponieważ zmienia tylko jego wygląd. Może to być na przykład przyciemnienie szyb czy montaż alufelg.
- Tuning mechaniczny polega na modyfikacji silnika, nadwozia lub układu paliwowego. Jego celem jest poprawienie mocy i prędkości, aby auto przypominało samochód wyścigowy.
- Tuning elektroniczny (chip tuning) to najnowszy sposób na tuning. Polega on zwykle na zmianie oprogramowania elektronicznego odpowiedzialnego za sterowanie silnikiem. Sprawia to, że samochód zyskuje większą moc i osiąga większą prędkość – jest to więc tuning bardzo podobny do mechanicznego.
Tuning a ubezpieczenie OC i AC
Wiele osób zastanawia się, czy tuning będzie miał wpływ na koszt ubezpieczenia. W przypadku polisy OC nie powinno to mieć żadnego znaczenia, choć należy pamiętać, że wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Może się zdarzyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe podniesie składkę auta tuningowanego. Jest to prawdopodobne głównie wtedy, gdy właścicielem pojazdu jest niedoświadczony kierowca lub zmiany dotyczące silnika są znaczące. Podczas zakupu polisy należy poinformować ubezpieczyciela, że samochód przeszedł tuning mechaniczny lub elektroniczny. Tuning optyczny nie będzie miał wpływu na cenę ubezpieczenia OC.
Inaczej wygląda sytuacja z ubezpieczeniem Autocasco. Wartość samochodu po tuningu rośnie, więc również polisa AC będzie droższa. Dlatego w przypadku ubezpieczenia AC należy poinformować ubezpieczyciela o każdym tuningu, również optycznym. Trzeba pamiętać o zgłoszeniu tego faktu nawet wtedy, gdy przeróbki wprowadzono w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli tego nie dopilnujemy, w przypadku np. kradzieży auta nie będziemy mogli ubiegać się o zwrot wartości auta po tuningu. Więcej na temat tuning a ubezpieczenie na https://www.ocsamochodu.pl/.
Auto po tuningu – co zrobić w razie kolizji?
W przypadku kolizji należy pamiętać o przedstawieniu ubezpieczycielowi dokumentów, które będę dowodem na wzrost wartości auta. Oczywiście nie będą nam one potrzebne, jeśli to my spowodujemy szkodę. Jeśli jednak będziemy poszkodowani w wypadku lub kolizji, ubezpieczyciel sprawcy przy wycenie może wziąć pod uwagę wersję naszego pojazdu przed tuningiem i dopiero przedstawione rachunki za tuning sprawią, że wycena będzie adekwatna do poniesionych szkód. Dlatego właśnie podczas wykonywania tuningu należy zbierać wszelkie faktury i rachunki, warto też wycenić auto. Tylko wtedy mamy szansę na usunięcie wszystkich usterek bez dopłacania z własnej kieszeni. Więcej o polisach OC/AC na stronie: ocsamochodu.pl.
Należy też pamiętać, że wszelkie przeróbki muszą być dokonane zgodnie z polskimi przepisami, przy użyciu części posiadających homologację. W innym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może udowadniać, że to nieprawidłowy tuning miał wpływ na spowodowaną kolizję, a to będzie oznaczało, że możemy nie otrzymać całości kosztów naprawy auta.