Umowa deweloperska to umowa, w której deweloper zobowiązuje się do przeniesienia wyodrębnionego prawa do lokalu na drugą stronę (nabywcę). Jednak zanim to nastąpi, deweloper musi dany lokal wybudować. Ogólna treść takiej umowy deweloperskiej jest uregulowana prawnie. Nie oznacza to jednak, że strony ją zawierające nie mogą dodawać w niej swoich własnych punktów. Muszą one oczywiście pozostawać zgodne z prawem. Taka umowa ma przede wszystkim zabezpieczyć dokonanie transakcji w przyszłości, gdy deweloper uzna, że może oddać lokal. Wtedy to przenosi na nabywcę prawo własności. Umowa deweloperska zobowiązuje przyszłego lokatora do wpłacania pieniędzy na swoje przyszłe mieszkanie (tzw. proces spełnienia świadczenia pieniężnego). Taka umowa to wiele aspektów. Dlatego warto przyjrzeć się im wnikliwie. Od tego, co jest zawarte w umowie deweloperskiej, zależą nasze pewność i bezpieczeństwo.
Umowa deweloperska – umowa w formie aktu notarialnego
Należy zaznaczyć, że deweloper z przyszłym nabywcą zawiera umowę w obecności notariusza. I to powinien być jeden z pierwszych koniecznych warunków, który taka umowa powinna spełniać. Jest to ważne dla obu stron umowy deweloperskiej. Zarówno deweloperowi, jak i nabywcy daje poczucie bezpieczeństwa. Jakby nie było, jako przyszli właściciele lokalu płacimy deweloperowi znaczną część wynagrodzenia, zanim nastąpi przeniesienie własności na nas. Za umowę deweloperską – jak za każdy akt notarialny – musimy uiścić opłaty. To zobowiązanie dewelopera i nasze – takie opłaty dzieli się po połowie. Trzeba również pamiętać o tym, że nie każda umowa z deweloperem to umowa deweloperska. Ważne jest także sprawdzenie umowy deweloperskiej.
Obowiązki dewelopera
Umowa deweloperska, mimo że można jej nadać miano umowy przedwstępnej, nie może być zawierana w ciemno. Aby mogło dojść do jej podpisania, deweloper musi wykonać prospekt informacyjny i zaznajomić z nim przyszłego nabywcę własności nieruchomości – zanim dojdzie do podpisania umowy, powstania lokalu, przeniesienia własności na nabywcę. Nabywca, czyli my, ma prawo do możliwości zapoznania się z aktualnym stanem księgi wieczystej czy kopią pozwolenia na budowę. Niewywiązywanie z pewnych obowiązków to kary dla dewelopera. One także powinny stanowić klauzulę umowy deweloperskiej. Kary umowne w umowach deweloperskich bywają dość często pomijane, dlatego warto szczególnie przypilnować ich obecności, gdyż dotyczą one egzekwowania obowiązków, których podjął się deweloper (dotyczących na przykład terminu oddania lokalu).