Komu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?
Osoby, które potrzebują auta zastępczego do prowadzenia przedsiębiorstwa, z pewnością będą miały mniejszy problem z jego uzyskaniem niż osoby prywatne. Jeżeli firma ubezpieczeniowa odmówi poszkodowanemu przyznaniu pojazdu, można starać się jednak, by go uzyskać. Możliwość taka zachodzi jedynie wtedy, gdy drugie auto należy na przykład do osoby z rodziny i nie ma takiej możliwości, aby poszkodowany z mógł z niego korzystać. Warto mieć również na uwadze, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie może uzasadnić swojej odmowy przyznania pojazdu zastępczego sugerując, że poszkodowany może w czasie naprawy uszkodzonego samochodu korzystać ze środków publicznej komunikacji.
Wynajem samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy - jak to wygląda?
Auto zastępcze można uzyskać w mniej skomplikowany sposób, niż wielu osobom się wydaje - o wynajem można ubiegać się na trzy sposoby. Poszkodowany może złożyć deklarację korzystania z zastępczego pojazdu podczas zgłaszania szkody firmie ubezpieczeniowej bądź skorzystać z pojazdu oferowanego przez warsztat, który zajmuje się naprawą uszkodzonego w wyniku kolizji auta. Trzecim rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu na własną rękę, przedstawiając firmie ubezpieczeniowej rachunek z wypożyczalni.
W przypadku zastosowania trzeciego sposobu, należy mieć jednak na uwadze cenę wypożyczonego auta. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa bowiem konkretną kwotę, za jaką poszkodowany może wynająć zastępczy pojazd. Warto pamiętać, że jeżeli zastępczy samochód będzie wyższej klasy niż ten, który należał do poszkodowanego, ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia zbyt wysokich kosztów. Dobrym krokiem będzie także skorzystanie z wypożyczalni współpracującej z ubezpieczycielem.
Na jak długo można otrzymać samochód zastępczy?
Okres użytkowania zastępczego auta jest zależny od rodzaju szkód, jakie pojazd poszkodowanego odniósł w wyniku wypadku. Jeżeli jego naprawa nie jest możliwa lub się nie kalkuluje, jest określana mianem szkody całkowitej. W tym przypadku z samochodu zastępczego poszkodowany może korzystać wyłącznie do chwili otrzymania odszkodowania, za które może kupić nowy pojazd. W niektórych przypadkach jednak okres ten może się wydłużyć - ze szczegółami w tej kwestii można zapoznać się na stronie http://kalkulator-ocac.auto.pl/auto-zastepcze-kolizji-oc-sprawcy-dlugo-przysluguje/.
Jeżeli jednak szkoda jest częściowa i samochód da się przywrócić do sprawności, z pojazdu zastępczego można korzystać do momentu zakończenia jego naprawy. Kwota naprawy nie może jednak wykraczać ponad określoną wartość procentową naprawianego pojazdu. Okres ten będzie obejmował całościowy czas oczekiwania, czyli od momentu oddania auta do warsztatu, aż do chwili jego odbioru. Firma ubezpieczeniowa pokryje wszelkie związane z wynajmem koszty.
Czy ubezpieczyciel może zabrać auto zastępcze?
Może się zdarzyć, że firma ubezpieczeniowa odmówi pokrycia kosztów związanych z wynajmem auta zastępczego. Dlatego też ważne jest, aby uważnie gromadzić wszystkie dokumenty związane z całą sprawą, w tym faktury za jego wynajem oraz potwierdzające koszty naprawy uszkodzonego samochodu. Jeżeli ubezpieczyciel pozostaje nieugięty, można złożyć reklamację lub w ostateczności zgłosić się po pomoc do Rzecznika Finansowego bądź zdecydować się na postępowanie sądowe w tej sprawie. Jeżeli poszkodowany udowodni, że faktycznie został bez jakiegokolwiek środka transportu, ubezpieczyciel będzie musiał pokryć koszty wynajmu zastępczego samochodu.
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie?
Każdy właściciel samochodu musi posiadać ubezpieczenie, które pokryje ewentualne koszty naprawy pojazdu w przypadku kolizji. Warto dokładnie porównać istniejących na rynku ubezpieczycieli i wybrać firmę, którą będą cechować profesjonalizm oraz atrakcyjne ceny. To zadanie znacznie ułatwi kalkulator ubezpieczenia OC i AC z którego skorzystać można na stronie kalkulator-ocac.auto.pl. Dzięki temu każdy właściciel auta może w szybki i prosty sposób porównać oferty kilkudziesięciu firm ubezpieczeniowych, co pozwoli mu wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.
undefined